Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO prosi o dyscyplinarne zbadanie sprawy zwolnienia zabójcy z Chodla

0
Podziel się:

Rzecznik praw obywatelskich Janusz
Kochanowski poprosił w poniedziałek ministra sprawiedliwości
Andrzeja Czumę o wniosek w sprawie podjęcia czynności
dyscyplinarnych wobec lubelskiego sędziego, który zwolnił z
aresztu Marka W. z Chodla (Lubelskie).

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski poprosił w poniedziałek ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę o wniosek w sprawie podjęcia czynności dyscyplinarnych wobec lubelskiego sędziego, który zwolnił z aresztu Marka W. z Chodla (Lubelskie).

Mężczyzna w styczniu trafił na trzy miesiące do aresztu za znęcanie się nad rodziną. Jednak Sąd Okręgowy w Lublinie, rozpatrując zażalenie podejrzanego, przychylił się do jego wniosku i zwolnił go w lutym z aresztu. Trzy dni po zwolnieniu Marek W. zamordował swoją żonę, zadając jej nożem cios w szyję.

Jak zaznaczył RPO w liście skierowanym do ministra sprawiedliwości i przekazanym PAP, postanowienie dotyczące zwolnienia Marka W. nie było zasadne, a dokonana przez sąd ocena okoliczności sprawy nacechowana była dowolnością.

"Zawarte w uzasadnieniu postanowienia stwierdzenia świadczą o nieposzanowaniu praw pokrzywdzonej i zlekceważeniu jej w pełni uzasadnionych, jak się okazało, obaw, iż groźby podejrzanego mogą zostać spełnione" - napisał Kochanowski.

Rzecznik przypomniał, iż już na początku marca zwracał się do prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie z prośbą "o rozważenie zainicjowania wszczęcia postępowania dyscyplinarnego". Jak dodał, otrzymał jednak odpowiedź, w której prezes SA zaznaczył, iż "sposób procedowania sądu nie daje podstaw do sformułowania wniosku, iż w jego toku doszło do oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa".

"Nie podzielam tej argumentacji" - zaznaczył Kochanowski w liście do ministra.

Decyzja o uchyleniu aresztu wobec Marka W., podjęta przez Sąd Okręgowy w Lublinie, była prawomocna i nie przysługiwało na nią zażalenie.

Jak informowała wcześniej przewodnicząca wydziału odwoławczego Sądu Okręgowego w Lublinie Anna Samulak, nic nie wskazywało na to, aby Marek W. mógł popełnić przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu - wcześniej mężczyzna podejmował już leczenie odwykowe, a żona już raz doprowadziła do umorzenia postępowania o znęcanie się, korzystając z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Zażalenie na aresztowanie Marka W. rozpatrywał skład trzech sędziów zawodowych. Marek W. - jak informował sąd - podnosił w swoim zażaleniu, że chce się poddać leczeniu odwykowemu, że będzie współpracować z psychologiem, że chce wrócić na łono rodziny i że nigdy wypowiadanych gróźb wobec żony nie miał zamiaru zrealizować.

Po zabójstwie mężczyzna został ponownie aresztowany, grozi mu dożywocie. (PAP)

mja/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)