Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: tornistry noszone przez uczniów są przeciążone

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz
Kochanowski postuluje wprowadzenie regulacji prawnych, które
zawierałyby dopuszczalne, uwzględniające wiek i płeć uczniów,
normy obciążenia noszonych tornistrów i plecaków.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski postuluje wprowadzenie regulacji prawnych, które zawierałyby dopuszczalne, uwzględniające wiek i płeć uczniów, normy obciążenia noszonych tornistrów i plecaków.

RPO w listach do ministrów edukacji i zdrowia: Katarzyny Hall i Ewy Kopacz udostępnionych PAP w poniedziałek, zwrócił się także o zarekomendowanie, sprawdzonych w praktyce, sposobów rozwiązania w poszczególnych typach szkół problemu przeciążonych tornistrów.

W październiku RPO listy podobnej treści skierował do ówczesnych ministrów edukacji i zdrowia: Ryszarda Legutki i Zbigniewa Religii. Jednak jak zaznaczył odpowiedzi jakie uzyskał rodzą wątpliwości.

"Po pierwsze, skala problemu zdaje się narzucać potrzebę potraktowania działań zaradczych jako ważnego zadania polityki edukacyjnej i zdrowotnej państwa" - podkreślił rzecznik w listach do obecnych ministrów.

Przytoczył on wyniki kontroli przeprowadzonej w 2003 r. przez pracowników wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, z której wynikało, że 44,2 proc. uczniów klas I-III w mieście nosi zbyt ciężkie tornistry, zaś wśród uczniów szkół wiejskich odsetek ten wynosił 37,7 proc.

Po drugie - zdaniem RPO - przy współpracy obu resortów istnieją możliwości prawnego uregulowania ciężaru tornistrów noszonych przez dzieci; jednym z możliwych rozwiązań jest nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach, gdzie zapisano by 3 kg jako dopuszczalny ciężar tornistrów-plecaków noszonych przez uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

Rzecznik przypomina, że taką masę ustaliła Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1990 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym, dopuszcza się przenoszenie przez chłopców w wieku poniżej 16 lat tylko ciężarów o masie do 5 kg, a dziewczynkom do 3 kg.

We wcześniejszych listach do ministrów Kochanowski przypominał, że kształtowanie postawy ciała u dziecka jest procesem uzależnionym od wielu czynników, z których najważniejszymi sa prawidłowa aktywność ruchowa i genetycznie uwarunkowana budowa ciała. Na formowanie postawy wpływają zaś ujemnie: nieprawidłowe odżywianie, czynniki chorobowe i środowiskowe, w tym nadmierne obciążenie noszonymi przez uczniów tornistrami lub plecakami.

Częstotliwość występowania wad postawy u dzieci w Polsce określana jest jako 35 do 95 proc., a wady postawy występują powszechnie już wśród dzieci w wieku 4-5 lat - zaznaczył RPO.

"Konsekwencje nabytych w dzieciństwie wad postawy często ujawnia się w dojrzałym wieku doprowadzając do zaburzeń czynnościowych, a następnie do nieprawidłowości strukturalnych, obejmujących nie tylko narząd ruchu" - pisał w listach Rzecznik. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)