Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Parlament przegłosował ustawę lustracyjną

0
Podziel się:

Izba Deputowanych rumuńskiego parlamentu przyjęła w środę 203
głosami ustawę lustracyjną, która wprowadza zakaz ubiegania się przez 5 lat o urzędy publiczne
przez byłych komunistycznych funkcjonariuszy. Przeciw było 40 posłów, 12 wstrzymało się od głosu.

Izba Deputowanych rumuńskiego parlamentu przyjęła w środę 203 głosami ustawę lustracyjną, która wprowadza zakaz ubiegania się przez 5 lat o urzędy publiczne przez byłych komunistycznych funkcjonariuszy. Przeciw było 40 posłów, 12 wstrzymało się od głosu.

Senat ustawę lustracyjną przyjął już w kwietniu 2006 roku.

Stanowi ona, że członkowie komunistycznej Rady Państwa i Rady Ministrów, dyplomaci, sekretarze stanu, inspektorzy policji oraz pracownicy i współpracownicy Securitate (rumuńskiej służby bezpieczeństwa) z okresu od 6 marca 1945 roku do 22 grudnia 1989 roku, nie mogą zajmować stanowisk publicznych przez kolejnych pięć lat od chwili wejścia w życie ustawy.

Wymienieni byli komunistyczni funkcjonariusze nie będą mogli zajmować stanowisk m.in. szefa państwa, rzecznika praw obywatelskich, doradców państwowej administracji, prezesa i wiceprezesa sądu najwyższego, prokuratora generalnego, członków kierownictwa banku centralnego lub innych banków państwowych, członków zarządów i walnych zgromadzeń akcjonariuszy spółek państwowych ani burmistrzów i członków władz lokalnych

W ciągu 30 dni od wejścia ustawy w życie, osoby obecnie pełniące publiczne funkcje muszą złożyć w zatrudniających ich instytucjach oświadczenie lustracyjne, stwierdzające, że nie dotyczy ich żadna z sytuacji przewidzianych przez lustrację.

W 2006 roku rumuński prezydent Traian Basescu potępił komunizm na forum parlamentu, ale Izba Deputowanych ustawy lustracyjnej jednak nie uchwaliła.

W 2009 roku, w trzy lata po przyjęciu ustawy przez Senat, kiedy nadal trwały nad nią debaty w izbie niższej, szef państwa podkreślał, że trzeba kontynuować zapoczątkowane przez niego w poprzednich latach działania w celu dekomunizacji oraz odtajnienia teczek Securitate i przypieczętować je ustawą lustracyjną.

W 1999 roku ówczesny prezydent Rumunii Emil Constantinescu podpisał ustawę stopniowo odtajniającą teczki Securitate.

Ocenia się, że w grudniu 1989 roku, kiedy obalono reżim Nicolae Ceausescu, Securitate miała ok. 700 tys. informatorów i zatrudniała do tego celu nawet 9-letnie dzieci. Zachowane teczki Securitate przekazywano stopniowo do Narodowej Rady ds. Studiów Archiwów Securitate (CNSAS), która jest odpowiednikiem polskiego IPN.(PAP)

klm/ kar/

6267346 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)