Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Sikorski z szefem rumuńskiego MSZ o działaniach w UE

0
Podziel się:

#
sprawa dokumentu o Strategicznym Partnerstwie, zapowiedź Forum Obywatelskiego, zapowiedź wizyty
Sikorskiego w Mołdawii
#

# sprawa dokumentu o Strategicznym Partnerstwie, zapowiedź Forum Obywatelskiego, zapowiedź wizyty Sikorskiego w Mołdawii #

06.09. Bukareszt (PAP) - Polska i Rumunia na forum UE będą razem działać m.in. na rzecz utrzymania Funduszu Spójności i uchwalenia "ambitnego" budżetu UE na lata 2014-2020 - zadeklarował minister Radosław Sikorski po spotkaniu w Bukareszcie z rumuńskim szefem MSZ Teodorem Baconschim.

"Interesy i koalicje (Polski i Rumunii - PAP) powinny być realizowane tam, gdzie mamy twarde wspólne interesy, a więc (chodzi o) przekonanie całej Europy do zapoznania się z naszym dziedzictwem historycznym i wprowadzenie naszej narracji do krwioobiegu intelektualnego całej Europy" - powiedział polski minister spraw zagranicznych na konferencji prasowej po spotkaniu.

Podkreślił, że oba kraje będą również współdziałać w ramach utrzymania Funduszu Spójności, znalezienia "sprawiedliwych rozwiązań" dla rolników w całej Europie i uchwalenia "ambitnego" budżetu Unii.

Sikorski zaznaczył, że Polska i Rumunia w ciągu ostatnich 20 lat osiągnęły bardzo dużo i obydwa kraje muszą wykazać determinację we wprowadzeniu reform w taki sposób, by z kryzysu gospodarczego wyjść wzmocnionym. "Odpowiedzią na kryzys nie powinno być zaprzestanie reform, ale jeszcze większy wysiłek reformatorski" - uważa polski minister.

Szef polskiej dyplomacji podziękował Rumunii za poparcie programu Partnerstwa Wschodniego. Zadeklarował też polskie wsparcie dla Strategii UE dla Regionu Dunaju jako projektu wewnątrzunijnego.

Politycy omówili także kwestie bezpieczeństwa. Sikorski wyraził zadowolenie z faktu, że polscy i rumuńscy żołnierze razem służą w Afganistanie i że oba kraje "idą z podobnym stanowiskiem na szczyt NATO w Lizbonie". "Będziemy zabiegać o to, by szczyt NATO poparł jeden z polskich priorytetów w UE, czyli wzmocnienie europejskiej tożsamości bezpieczeństwa i obronności" - mówił szef MSZ.

Sikorski wspominał też na konferencji prasowej, że 21 lat temu był w Bukareszcie jako dziennikarz podczas zmiany ustroju tego kraju. "Teraz, gdy Rumunia jest demokratyczna, europejska i atlantycka, zawsze wspominam kontrast na plus z tamtymi czasami" - mówił minister. Dodał, że miło jest mu być w "przyjaznej i sojuszniczej Rumunii".

Baconschi podziękował z kolei Sikorskiemu za wizytę w Bukareszcie. Wyraził poparcie swojego kraju dla polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. Szef rumuńskiego MSZ dodał, że jego kraj będzie wspierał Mołdawię w staraniach mających na celu zbliżenie do UE. Nawiązując do kwestii bezpieczeństwa, powiedział, że Rumunia jest za utrzymaniem polityki transatlantyckiej.

W Bukareszcie Sikorski spotkał się również z prezydentem Rumunii Traianem Basescu i przewodniczącym Senatu Mirceą Geoaną.

Po spotkaniu z politykami Sikorski powiedział dziennikarzom, że oba kraje pracują nad dokumentem o Strategicznym Partnerstwie, który zostanie podpisany na szczeblu premierów lub prezydentów. "Uzgodniliśmy także z ministrem spraw zagranicznych, że tak jak z większością naszych sąsiadów uruchomimy Forum Obywatelskie Polsko-Rumuńskie, by nasi twórcy, dziennikarze, eksperci spotykali się także poza forami politycznymi" - mówił.

Sikorski poinformował również, że we wrześniu wybiera się do Kiszyniowa, gdzie odbędzie się spotkanie grupy przyjaciół Mołdawii. "To jest tym istotniejsze, że Mołdawia ma szansę być sztandarowym sukcesem Partnerstwa Wschodniego, gdyż w jej kierunku za chwilę popłyną znaczne środki z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych" - zaznaczył. Dodał, że liczy na pełne wykorzystanie przez ten kraj szans, jakie ten projekt stwarza.

Joanna Kotowicz(PAP)

joko/ ajg/ az/ mc/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)