Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszył program profilaktyki raka szyjki macicy

0
Podziel się:

Bezpłatne skierowanie na badania cytologiczne
dostaną wszystkie Polki w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu
trzech ostatnich lat nie robiły takiego badania finansowanego
przez NFZ - poinformował we wtorek PAP prezes Polskiego
Towarzystwa Ginekologicznego prof. Marek Spaczyński.

Bezpłatne skierowanie na badania cytologiczne dostaną wszystkie Polki w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu trzech ostatnich lat nie robiły takiego badania finansowanego przez NFZ - poinformował we wtorek PAP prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Marek Spaczyński.

Profilaktyczne badania są częścią Ogólnopolskiego Programu Aktywnej Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Celem programu jest zwrócenie uwagi na znaczenie profilaktyki w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zachęcenie Polek do zadbania o siebie i zmiana zatrważającej statystyki umieralności z powodu tego nowotworu. Oprócz PTG program organizują Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Rak szyjki macicy to choroba, której można skutecznie zapobiegać. Tymczasem ten nowotwór każdego dnia zabija w Polsce 5 kobiet. To musi się zmienić. Recepta jest prosta - regularne wizyty u ginekologa, coroczne badania cytologiczne,, które są najskuteczniejszymi metodami wykrycia choroby, a w przyszłości - szczepienia" - powiedział prof. Marek Spaczyński.

Według statystyk Polska jest krajem o największej liczbie zachorowań i śmierci z powodu raka szyjki macicy w Unii Europejskiej. Profilaktyka raka szyjki macicy jest jednym z ministerialnych priorytetów w ochronie zdrowia. Do 2014 roku organizatorzy akcji chcieliby aby zachorowalność na inwazyjnego raka szyjki macicy spadła o 50 proc.

"Można skutecznie budować świadomość zagrożenia rakiem szyjki macicy, ale niezbędne jest współdziałanie wielu środowisk: organizacji rządowych i pozarządowych - organizacji kobiecych, stowarzyszeń pacjentów, środowisk katolickich, środowiska medycznego, mediów, a także partnerów komercyjnych, pracodawców." - dodał prof. Spaczyński

Zaproszenia na indywidualne bezpłatne konsultacje wysyła Narodowy Fundusz Zdrowia. Programem może być objętych ok. 9 mln kobiet. Pacjentka, która dostanie zaproszenie może zadzwonić do wybranego - wskazanego na zaproszeniu ośrodka, który wykona darmowe badanie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjentki będą kierowane na dalsze specjalistyczne badania lub leczenie.(PAP)

kpr/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)