Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd będzie się jeszcze zajmował projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wychowania

0
Podziel się:

Rząd będzie się jeszcze zajmował projektem
ustawy o Narodowym Instytucie Wychowania (NIW); nie została
rozstrzygnięta sprawa usytuowania w budżecie środków na jego
funkcjonowanie - poinformował PAP we wtorek wiceminister edukacji
Jarosław Zieliński.

Rząd będzie się jeszcze zajmował projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wychowania (NIW); nie została rozstrzygnięta sprawa usytuowania w budżecie środków na jego funkcjonowanie - poinformował PAP we wtorek wiceminister edukacji Jarosław Zieliński.

Jednym z punktów wtorkowych obrad rządu był właśnie projekt ustawy powołującej NIW. Zgodnie z projektem, przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN), Instytut miałby rozpocząć działalność po 1 stycznia 2007 r.

Jak powiedział Zieliński, Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycję usytuowania środków na NIW w budżecie. "Jutro będziemy ją analizować, aby znaleźć rozwiązanie, które pozwoli jak najszybciej uchwalić ustawę" - dodał.

"Powołanie Instytutu ma być jednym z przedsięwzięć, których celem jest przełamanie kryzysu wychowawczego w naszym kraju" - czytamy w uzasadnieniu do projektu. Zgodnie z nim, zadaniami NIW ma być m.in. opracowywanie programów wychowawczych, ocena stanu wychowania w kraju, promowanie wzorców osobowych, ocenianie treści przekazów medialnych dla młodzieży. Koszt funkcjonowania NIW resort edukacji ocenia na 10-11 mln zł rocznie.

Zgodnie z projektem ustawy, prezesa NIW ma wybierać Sejm, za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów. Jego kadencja ma, w myśl ustawy, trwać pięć lat; ta sama osoba nie może być prezesem dłużej niż przez dwie kadencje. Ma to być osoba wyróżniająca się wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie wychowania dzieci i młodzieży oraz autorytetem osobistym; nie może ona należeć do partii politycznej, związku zawodowego.

W myśl ustawy, Instytut będzie prowadzić działalność badawczą, promocyjną i opiniodawczą w dziedzinie wychowania dzieci i młodzieży. Jego zadaniem będzie wspieranie szkół, rodziców i organizacji młodzieżowych w wychowywaniu młodych Polaków.

Ma to robić m.in. poprzez opracowywanie na użytek szkół programów wychowawczych, przedstawianie władzom raportów na temat stanu wychowania w Polsce, monitorowanie ofert mediów i organizacji społecznych dla młodzieży, proponowanie rozwiązań prawnych dotyczących młodzieży i opiniowanie projektów ustaw dotyczących wychowania. (PAP)

dsr/ mskr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)