Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd i Episkopat o religii, polityce prorodzinnej i in vitro

0
Podziel się:

Zagadnienia dotyczące obecności religii w
systemie edukacji, problemy związane z zapłodnieniem in vitro, a
także kwestie polityki prorodzinnej - były przedmiotem
zakończonych w środę obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Zagadnienia dotyczące obecności religii w systemie edukacji, problemy związane z zapłodnieniem in vitro, a także kwestie polityki prorodzinnej - były przedmiotem zakończonych w środę obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Obradom Komisji Wspólnej współprzewodniczyli wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna i biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź.

W wydanym po zakończeniu spotkania wspólnym komunikacie obie strony - rządowa i kościelna - podkreślają, że z zadowoleniem przyjęły wznowienie prac Komisji Wspólnej w pierwszych miesiącach działalności nowego rządu, przykładając dużą wagę do jej działań dla właściwych relacji państwa i Kościoła, "potrzeby dialogu, harmonii społecznej i kultury politycznej w społeczeństwie".

Podczas spotkania przedstawicieli Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - jak głosi komunikat - omawiano także zagadnienia bioetyczne, w szczególności ratyfikowania przez Polskę Konwencji Bioetycznej Rady Europy.

Obie strony zapoznały się też z problemami duszpasterstwa Polaków za granicą.

Jak podano w komunikacie, współprzewodniczący Komisji Wspólnej, szef MSWiA Grzegorz Schetyna poinformował o pracach rządu mających na celu poprawę warunków życia Polaków i wzmocnienie pozycji Polski w Europie i świecie.

Autorzy komunikatu podkreślają, że przedstawiciele Episkopatu zaapelowali o nadanie priorytetowego charakteru prowadzonej przez państwo polityce rodzinnej. "Związane jest to z koniecznością przeciwdziałania pogarszającej się od wielu lat sytuacji demograficznej oraz istniejącemu problemowi ubóstwa, w szczególności wśród rodzin wielodzietnych" - głosi komunikat.

Podkreślono w nim, że strony zgodziły się, że szczególnej troski rządu i Kościoła wymagają problemy polskich rodzin. Strona kościelna z zadowoleniem przyjęła zapowiedź strony rządowej, dotyczącą podjęcia prac nad przygotowaniem konkretnych rozwiązań w obszarze polityki społecznej, finansów i edukacji.

W komunikacie podkreślono też, że obie strony dokonały przeglądu spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, uznając, że wymagają one dalszych prac z udziałem ekspertów.

W spotkaniu Komisji Wspólnej ze strony rządowej uczestniczyli: szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski, minister skarbu Aleksander Grad, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.

Ze strony kościelnej: metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, metropolita lubelski abp Józef Życiński, biskup toruński Andrzej Suski, biskup sandomierski Andrzej Dzięga i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.

Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej miało miejsce 29 marca 2006 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, wówczas współprzewodniczącymi byli ówczesny biskup płocki Stanisław Wielgus i wicepremier Ludwik Dorn.

Od roku 1999 spotkania odbywają się naprzemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych lub ministerialnych. Wcześniej odbywały się wyłącznie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu i Episkopatu powstała po II wojnie światowej. Początkowo (w latach 1949-56) nosiła nazwę Komisja Mieszana, później przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem. (PAP)

skz/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)