Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o nowelizacji ustawy o Służbie Celnej

0
Podziel się:

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zająć się ma
m.in. projektem nowelizacji ustawy o Służbie Celnej.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zająć się ma m.in. projektem nowelizacji ustawy o Służbie Celnej.

Premier Donald Tusk powiedział po poniedziałkowym spotkaniu z szefami urzędów celnych, że Rada Ministrów podejmie we wtorek decyzję o szybkiej ścieżce na rzecz zmiany artykułu 25. ustawy o Służbie Celnej.

Artykuł ten przewiduje, że funkcjonariusza celnego zwalnia się ze służby m.in. w przypadku "wniesienia aktu oskarżenia o umyślne popełnienie przestępstwa, ściganego z oskarżenia publicznego".

"W odczuciu celników ten artykuł nie respektuje godności i prestiżu tego zawodu. Będziemy go zmieniali tak, aby celnicy w sytuacji, kiedy stawiane są im zarzuty, nie tracili automatycznie swojego miejsca pracy" - wyjaśnił premier.

Również szef doradców premiera Michał Boni podkreślał w poniedziałek, że ten projekt jest "bardzo ważny dla celników", bo - jak wyjaśniał w Radiu ZET - "zdejmuje z nich takie odium kogoś (...) kto jeśli jest podejrzany i przedstawione są zarzuty, to natychmiast traci wszystkie możliwe uprawnienia bez względu później na wynik całościowy dochodzenia, czy ewentualne wyniki procesu".

Według Boniego, w świetle obowiązujących przepisów celnik - nawet po oczyszczeniu z zarzutów - nie może wrócić do pracy.

"Takie są dzisiejsze przepisy, wprowadzone cztery lata temu, artykuł 25 ustawy o służbie celnej. Projekt zmiany tej ustawy jest gotowy i będzie jutro rozpatrywany przez Radę Ministrów" - powiedział szef doradców premiera.

Boni dodał, że projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej zostanie skierowany do Sejmu "natychmiast po przyjęciu przez Radę Ministrów" i - jak mówił - ma nadzieję, że parlament zajmie się nim szybko.

Protest celników trwa od października 2007 r. Celnicy domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeń o 1500 zł, zaszeregowania do służb mundurowych i związanych z tym praw emerytalnych oraz zapewnienia właściwej ochrony prawnej przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

Premier Tusk poinformował w poniedziałek, że najpóźniej do końca kwietnia zostanie ostatecznie zredagowana ustawa, która da służbie celnej pozycję "zbliżoną" do innych służb mundurowych. Zaapelował do celników, by wrócili do pracy.

Szef rządu powtórzył, że podtrzymuje propozycję około 500 zł brutto podwyżki dla celników od 1 stycznia 2008. Rozwiązanie to nazwał "doraźnym"; zapewnił, że uprawnienia, w tym płacowe, w służbie celnej będą się zmieniać po wejściu w życie ustawy modernizacyjnej.

Ponadto ministrowie mają we wtorek zapoznać się z informacją ministra obrony narodowej w sprawie opracowania dokumentów wykonawczych do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP i realizacji przedsięwzięć z tym związanych.

Rząd zajmie się również projektem rozporządzenia w sprawie określenia ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, które są uprawnione do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W planie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów są również projekt nowelizacji ustaw: Kodeks spółek handlowych; o specjalnych strefach ekonomicznych; o służbie medycyny pracy. (PAP)

mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)