Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o profesjonalizacji armii

0
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się
m.in. programem profesjonalizacji polskich Sił Zbrojnych na lata
2008-2012, projektem utworzenia Krajowej Szkoły Sądownictwa i
Prokuratury oraz propozycją zmian w Prawie Celnym.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się m.in. programem profesjonalizacji polskich Sił Zbrojnych na lata 2008-2012, projektem utworzenia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz propozycją zmian w Prawie Celnym.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 2010 roku polskie wojsko ma się składać z samych zawodowców. Ostatni pobór jest planowany na grudzień bieżącego roku tak, by żołnierze skończyli służbę we wrześniu 2009 r.

Pod koniec maja minister obrony Bogdan Klich zapowiedział przedstawienie sześciu ustaw związanych z profesjonalizacją. W Sejmie znajduje się projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony.

Armia ma liczyć ok. 150 tys. stanowisk, w tym ok. 120 tys. w służbie czynnej i 30 tys. w narodowych siłach rezerwy. W związku z reorganizacją MON zapowiada zmiany w strukturze garnizonów.

Ze 126 garnizonów w ciągu kilku lat ma zostać 112, trzy są przewidziane do likwidacji - z tego jeden jeszcze w tym roku. Do 2018 roku 20 garnizonów ma zostać połączonych w dziewięć większych.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak uważa, że profesjonalizacja armii jest potrzebna, ale - w jego opinii - powinien ją poprzedzać program obejmujący finansowanie, zmiany prawne, przygotowanie kadry i infrastruktury.

Tymczasem - zaznaczył Stasiak w poniedziałkowej rozmowie z PAP - w Sejmie nie ma jeszcze projektów niezbędnych ustaw. Szef BBN ubolewał, że MON nie konsultuje planów profesjonalizacji z prezydentem - zwierzchnikiem sił zbrojnych. "Jeżeli program jest gotowy, nie można bać się go konsultować" - powiedział.

Z kolei premier Donald Tusk mówił w niedzielę, że polską armię warto przeistoczyć z poborowej na zawodową z co najmniej dwóch powodów: "ludzkiego" bo armia z poboru, a więc z przymusu, jest dolegliwa dla poborowych, archaiczna i mniej skuteczna od zawodowej. Drugi powód to - zdaniem premiera - potrzeba profesjonalizacji działań armii, lepiej wyszkolonej i wyposażonej w lepszy sprzęt.

Rząd ma omówić we wtorek również projekt ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zakłada on utworzenie tej szkoły w miejsce Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

W uzasadnieniu do przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy napisano, że zaproponowany nowy scentralizowany model kształcenia wstępnego usprawni dostępność kształcenia i doskonalenia zawodowego kadr sądów i prokuratury oraz obniży koszty z tym związane.

Do zadań Krajowej Szkoły będzie należeć m.in. prowadzenie aplikacji ogólnej, której celem jest przygotowanie osób poddanych szkoleniu do zajmowania stanowisk: referendarza sądowego, asystenta sędziego i asystenta prokuratora oraz aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej, nakierowanej na szkolenie przyszłych sędziów i prokuratorów (asesorów prokuratorskich).

Rząd ma zająć się również projektem zmian w Prawie Celnym. Według dotychczasowych zapowiedzi przygotowany ma być pakiet, w którym obok zmian w Prawie Celnym, mają znaleźć się również nowelizacje ustaw: o Służbie Celnej, o podatku akcyzowym oraz o grach i zakładach wzajemnych.

Projektowane zmiany dotyczyć mają przede wszystkim - jak mówił niedawno Witold Lisicki, rzecznik prasowy Służby Celnej - filozofii kontroli. Mają ułatwić funkcjonowanie zarówno celnikom, jak i przedsiębiorcom.

Zmienić się mają m.in. zasady szczególnego nadzoru podatkowego. Celnicy, na co dzień nadzorujący prace browarów, wykorzystanie banderol w wytwórniach wina czy w fabrykach tytoniowych - będą wycofani z tych zakładów. Utrzymany zostanie nadzór w gorzelniach produkujących spirytus i bioetanol.

Reforma przewiduje także przywrócenie niektórych uprawnień Służb Celnych wykonujących działania operacyjne, np. prawo do posiadania broni.

W programie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów jest również projekt nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Ministrowie mają zająć się też m.in. projektem rozporządzenia rządu w sprawie szczegółowych warunków przeznaczania wpływów pochodzących z opłat w zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz projektem uchwał w sprawie zmiany na stanowisku Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju w Chinach. (PAP)

mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)