Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o umowie w sprawie tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Przyjęcie uchwały w sprawie udzielenia zgody
na ratyfikację umowy dotyczącej instalacji w Polsce elementów
amerykańskiej tarczy antyrakietowej - to jeden z punktów
wtorkowego posiedzenia rządu.

Przyjęcie uchwały w sprawie udzielenia zgody na ratyfikację umowy dotyczącej instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - to jeden z punktów wtorkowego posiedzenia rządu.

Rada Ministrów ma również przyjąć rozporządzenie, na mocy którego rozpocznie się wypłacanie odszkodowań dla poszkodowanych w wyniku nawałnic, jakie przeszły nad Polską.

Umowa w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej - parafowana przez negocjatorów obu storn w ubiegły czwartek - podpisana zostanie w środę w Warszawie przez sekretarz stanu USA Condoleezzę Rice i szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego. Towarzyszy jej deklaracja w sprawie współpracy strategicznej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

System obrony przeciwrakietowej ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W Polsce ma powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji. W Czechach zainstalowany będzie radar.

W negocjacjach strona polska stawiała postulat wzmocnienia bezpieczeństwa naszego kraju - rozmowy o instalacji tarczy sfinalizowano po tym, gdy Amerykanie przystali na postulat stałego stacjonowania w Polsce baterii rakiet Patriot - co ma być początkiem modernizowania polskiej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Ministrowie mają też zająć się rozporządzeniem, na mocy którego rozpocznie się wypłacanie odszkodowań dla poszkodowanych w wyniku niedawnych nawałnic.

Wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna powiedział w poniedziałek, że warunkiem przyjęcia rozporządzenia i wypłaty pomocy jest dokładne oszacowanie strat, żeby było wiadomo "o jakich pieniądzach mówimy". Podkreślił jednak, że rząd musi działać "błyskawicznie", bo poszkodowanym przez nawałnice ludziom "żyje się ciężko".

W wyniku wichur i burz - które w nocy z piątku na sobotę i w niedzielę zniszczyły i uszkodziły wiele domów, powaliły drzewa i słupy energetyczne - najbardziej ucierpiały miejscowości w województwach opolskim, śląskim i łódzkim.

Rząd omówi także Program Pomocy Cudzoziemcom i Innym Osobom Współpracującym z Polskimi Kontyngentami Wojskowymi, Policyjnymi i Straży Granicznej wydzielonymi do realizacji zadań zagranicą.

Na początku sierpnia rzecznik MON Robert Rochowicz mówił, że program objąłby w Iraku mniej niż 200 osób. W tej liczbie znalazłyby się też rodziny współpracujących z naszymi żołnierzami Irakijczyków.

W marcu minister obrony Bogdan Klich podkreślał, że "uzgodnienia co do tego, jak będzie wyglądała opieka nad tymi, którzy z nami współpracowali w Iraku i którzy wraz ze swoimi rodzinami chcą opuścić Irak", muszą mieć "charakter prawny".

O zapewnienie bezpieczeństwa irackim tłumaczom po wycofaniu polskiego kontyngentu apelował do szefa MON w grudniu ubiegłego roku Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ministrowie mają też przyjąć projekt uchwały w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego "Modernizacja Służby Więziennej w latach 2009-2012".

W programie posiedzenia rządu znajdują się również projekty nowelizacji m.in. o podatku dochodowym od osób prawnych, o gospodarce nieruchomościami, o strażach gminnych oraz ustawy o policji.

Rada Ministrów zajmie się też propozycjami zmian w Prawie o ruchu drogowym oraz w ustawie o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej. (PAP)

mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)