Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o działaniach naprawczych dla służby zdrowia

0
Podziel się:

Program działań naprawczych dla służby
zdrowia, który pozwoli na wygospodarowanie w tym roku 700 mln zł
na ten cel ma przyjąć rząd na wtorkowym posiedzeniu.

Program działań naprawczych dla służby zdrowia, który pozwoli na wygospodarowanie w tym roku 700 mln zł na ten cel ma przyjąć rząd na wtorkowym posiedzeniu.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska poinformowała w poniedziałek, że działania naprawcze mają być wprowadzone w trzech fazach: pierwsza - to wieloletni, rządowy program, który ma zapewnić ochronę finansową placówkom medycznym, które będą rekomendowane jako najistotniejsze dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

W drugiej fazie, mającej rozpocząć się za kilka tygodni, znajdzie się rządowy projekt nowelizacji ustawy o restrukturyzacji Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ). W trzeciej ustalony będzie koszyk świadczeń opieki zdrowotnej, gwarantowanych przez państwo, określona zostanie sieć szpitali publicznych i stworzona możliwość dodatkowych ubezpieczeń.

Według zapowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu, ministrowie mają się zająć także projektem ustawy o komercjalizacji Poczty Polskiej. Firma tak funkcjonuje jako państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, a zgodnie z projektem ma stać się spółką akcyjną Skarbu Państwa.

Ministrowie omówią także politykę rządu dla przemysłu naftowego w Polsce.

Ponadto Rada Ministrów oceni projekt ustawy o kierujących pojazdami. Pod koniec sierpnia zeszłego roku przedstawiciele resortu transportu informowali w Sejmie, że projekt reguluje m.in. nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy.

Maciej Wroński z ministerstwa transportu powiedział wówczas posłom, że w projekcie ustawy proponuje się dodanie do badań lekarskich, szkolenia i egzaminu nowych elementów: badania psychologiczne, rozszerzoną formę kursu i dwuletni okres próbny. Badania psychologiczne miałyby stwierdzić, czy młody kandydat na kierowcę dojrzał intelektualnie i emocjonalnie do prowadzenia samochodu.

Po uzyskaniu prawa jazdy, początkujący kierowca miałby przejść okres próbny. Przed upływem 7 miesięcy kierowca powinien odbyć praktyczne szkolenie na temat zagrożeń w ruchu drogowym oraz kurs dokształcający o bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powinien też używać oznakowanego pojazdu (np. "zielonym listkiem" tak jak przed laty). (PAP)

mhe/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)