Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o osiągnięciach w dziedzinie budownictwa

0
Podziel się:

W publikacji podsumowującej 365 dni
funkcjonowania gabinetu Jarosława Kaczyńskiego rząd podkreśla
osiągnięcia w dziedzinie budownictwa. Wymienia m.in. tanie kredyty
mieszkaniowe dla rodzin, dofinansowanie z budżetu budowy mieszkań
dla najuboższych oraz prace na rzecz poprawy gospodarki
przestrzennej kraju.

W publikacji podsumowującej 365 dni funkcjonowania gabinetu Jarosława Kaczyńskiego rząd podkreśla osiągnięcia w dziedzinie budownictwa. Wymienia m.in. tanie kredyty mieszkaniowe dla rodzin, dofinansowanie z budżetu budowy mieszkań dla najuboższych oraz prace na rzecz poprawy gospodarki przestrzennej kraju.

BUDOWNICTWO

Rząd przypomina, że definicja budownictwa społecznego pozwoli utrzymać 7-proc. stawkę VAT na sprzedaż i budowę mieszkań po 31 grudnia 2007 r. Preferencyjną stawką VAT będzie objęta sprzedaż i budowa jednorodzinnych domów o powierzchni do 220 m kw. i nowych mieszkań do 120 m kw. Niższy VAT obejmie też remonty w budynkach dwu- i wielomieszkaniowych, jeżeli udział materiałów w kosztorysie nie przekroczy 50 proc.

W najbliższym czasie - jak czytamy w informacji - wzrośnie liczba preferencyjnych kredytów mieszkaniowych dla rodzin. Umożliwi to ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Od stycznia do czerwca br. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił rodzinom ponad 1,3 tys. kredytów na łączną sumę 132,4 mln zł.

W latach 2007-2014 rząd zamierza przeznaczyć ponad 2,5 mld zł na dofinansowanie budowy mieszkań dla najuboższych. Pozwoli to na wybudowanie ok. 100 tys. lokali socjalnych i mieszkań chronionych. Przewidziano też powstanie ok. 20 tys. miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych.

Zdaniem rządu, przygotowany przez resort budownictwa projekt ustawy o oddawaniu w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa na cele budownictwa mieszkaniowego zwiększy podaż gruntów na rynku nieruchomości i doprowadzi do obniżenia cen mieszkań.

Według projektu, "podmioty gospodarujące gruntami Skarbu Państwa przeznaczonymi pod budownictwo mieszkaniowe będą miały obowiązek przekazywania ich w użytkowanie wieczyste np. deweloperom i spółdzielniom mieszkaniowym".

Rząd podkreśla, że obecne przepisy lepiej chronią lokatorów przed nieuzasadnionymi podwyżkami czynszów i opłatami za używanie lokali.

Do głównych zadań w dziedzinie budownictwa rząd zalicza likwidację barier hamujących inwestycje budowlane. Przyjęty w maju br. projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym skraca procedury sporządzania planu miejscowego o ok. 3 miesiące. Obecnie trwa to średnio 12 miesięcy.

Zgodnie z projektem, w miastach możliwe będzie objęcie planowaniem przestrzennym terenów kolejowych. Zniesiony będzie wymóg uzyskiwania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele budowlane.

Uporządkowaniu działań związanych z zarządzaniem przestrzenią ma służyć Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Dokument ma określić rozwój przestrzenny kraju w perspektywie najbliższych 25 lat. Będzie zawierał zalecenia planistyczne, które powinny być uwzględniane w planowaniu przestrzennym województw i gmin. (PAP)

dol/ pad/ par/ mhr/

18:29 07/07/18

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)