Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o polityce zagranicznej

0
Podziel się:

Polska chce być liczącym się partnerem w UE -
deklaruje rząd w publikacji podsumowującej rok funkcjonowania
rządu J.Kaczyńskiego. Czerwcowy szczyt UE rząd uznaje za polski
sukces. Deklaruje, że instalacja w Polsce elementów tarczy
antyrakietowej powinna zwiększyć bezpieczeństwo naszego kraju i
zacieśnić sojusz ze Stanami Zjednoczonymi.

Polska chce być liczącym się partnerem w UE - deklaruje rząd w publikacji podsumowującej rok funkcjonowania rządu J.Kaczyńskiego. Czerwcowy szczyt UE rząd uznaje za polski sukces. Deklaruje, że instalacja w Polsce elementów tarczy antyrakietowej powinna zwiększyć bezpieczeństwo naszego kraju i zacieśnić sojusz ze Stanami Zjednoczonymi.

Rząd ocenia, że dzięki zabiegom polskich władz, na czerwcowym szczycie UE przedłużono obowiązywanie korzystnego dla naszego kraju nicejskiego systemu głosowania, co "zapewni Polsce w UE status odpowiadający jej potencjałowi i możliwościom".

Rząd deklaruje, że Polska uznaje stany Zjednoczone za "gwaranta ładu globalnego". "Chcemy, aby instalacja tarczy (antyrakietowej) zwiększyła bezpieczeństwo naszego kraju, bezpieczeństwo międzynarodowe oraz zacieśniła nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi" - czytamy w broszurze. Podkreślono tam, że Polska nie podjęła jeszcze decyzji o ewentualnej zgodzie na umieszczenie w naszym kraju elementów tarczy.

Rząd informuje, że Polska uzyskała zapewnienie o kontynuacji amerykańskiej pomocy wojskowej dla polskich sił zbrojnych na dotychczasowym poziomie. Do końca 2008 r. polskim siłom lotniczym ma być przekazane 29 samolotów F-16 (19 maszyn już przekazano).

Przypomniano o wrześniowym spotkaniu premiera Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem George'em W. Bushem, sekretarz stanu Condoleezzą Rice i wiceprezydentem Dickiem Cheneyem. W Polsce wizytę roboczą złożył prezydent Bush, sekretarz obrony Robert Gates oraz asystent sekretarza stanu Daniel Fried. Rząd informuje też, że kontynuuje działania na rzecz przyjęcia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.

Rząd za "strategiczny cel" uznaje dalsze rozszerzenie UE, "nieustannie wspomaga" aspiracje członkowskie Turcji i Chorwacji, jest też zwolennikiem rozszerzenia Unii na Wschód, m.in. o Ukrainę i Mołdowę, wspiera "europejskie aspiracje" Gruzji i Azerbejdżanu.

Polski rząd opowiada się za stworzeniem "wymiaru wschodniego" Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, uważa też, że porozumienie z Rosją powinno gwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych, przejrzystość rynku oraz poszanowanie konkurencji.

Podkreślono, że rząd dążył do zajęcia przez UE spójnego i solidarnego stanowiska wobec problemu handlowego Polski w stosunkach z Rosją - domagał się zniesienia trwającego od listopada 2005 r. rosyjskiego embarga na polskie produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Dlatego zawetował przyjęcie mandatu dla Komisji Europejskiej ws. negocjacji nowej umowy UE- Rosja i "stopniowo zyskiwał zrozumienie i poparcie partnerów w UE dla tego posunięcia".

Jak przypomniano, na majowym szczycie UE-Rosja w Samarze Unia Europejska zajęła solidarne stanowisko z Polską, uznając, że nie jest możliwe rozpoczęcie negocjacji z Rosją, dopóki embargo nie zostanie zniesione. "Solidarność UE w tej kwestii uznano za sukces Polski i wyraz spójnej unijnej polityki wobec Rosji" - czytamy.

Rząd zapowiada przygotowanie kompleksowego programu zwiększenia opieki nad Polakami, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy do państw UE. Program ma wzmocnić polskie urzędy konsularne, doprowadzić do utworzenia nowych placówek oraz monitorować przestrzeganie praw pracowniczych emigrantów zarobkowych.

Do końca roku mają zacząć działać nowe urzędy konsularne w Katanii, Manchesterze oraz Reykjaviku. Jak podano, w lipcu ub.r. w Londynie podpisano konwencję pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W czerwcu rząd rozpoczął prace nad zmianami w ordynacjach wyborczych, które mają umożliwić Polakom przebywającym za granicą głosowanie korespondencyjne w wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Realną pomoc Polakom na Wschodzie ma umożliwić przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o Karcie Polaka, dzięki której ci, którzy przyznają się do polskiego pochodzenia, otrzymają szereg przywilejów, m.in. ułatwi im kształcenie się w Polsce. O Kartę będą mogły ubiegać się osoby, które wykażą swój związek z polskością, w obecności polskiego konsula złożą pisemną deklarację o przynależności do narodu polskiego oraz wykażą, że miały polskich przodków i aktywnie działają w organizacjach polonijnych. Posiadanie Karty nie będzie oznaczać nabycia polskiego obywatelstwa ani dawać prawa do osiedlenia się w Polsce.

Rząd informuje o pracach prowadzonych nad programem współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Program ma określić system opieki nad polską diasporą za granicą i zabezpieczyć środki finansowe na wspieranie m.in. nauki języka polskiego i historii.

Rząd deklaruje, że aktywnie działa na rzecz ochrony praw mniejszości polskiej na Białorusi, wspiera demokratycznie wybrany zarząd Związku Polaków na Białorusi, pomaga represjonowanym działaczom polskim i uwrażliwia opinię publiczną na stan przestrzegania praw człowieka na Białorusi.

Rząd chce dążyć do dalszego zacieśnienia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, państwami regionu Bałtyku oraz Azji i Pacyfiku. (PAP)

laz/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)