Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o wojsku: nowe wyposażenie, nowe struktury, współpraca

0
Podziel się:

Nowe procedury przetargowe, przygotowania do
profesjonalizacji armii, kontynuacja współpracy zagranicznej z
NATO i Stanami Zjednoczonymi, w tym rozmowy na temat umieszczenia
w Polsce elementu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej -
to działania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, które
uwzględniono w publikacji podsumowującej rok działania gabinetu.

Nowe procedury przetargowe, przygotowania do profesjonalizacji armii, kontynuacja współpracy zagranicznej z NATO i Stanami Zjednoczonymi, w tym rozmowy na temat umieszczenia w Polsce elementu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej - to działania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, które uwzględniono w publikacji podsumowującej rok działania gabinetu.

Rząd przypomina, że znowelizowane przepisy przewidują powołanie nowego rodzaju sił zbrojnych - wojsk specjalnych. Mają to być jednostki gotowe do natychmiastowego uczestniczenia w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w każdym zakątku świata.

Rozpoczęto przygotowania do profesjonalizacji sił zbrojnych. Ma wzrosnąć liczba jednostek bojowych oraz jednostek wsparcia i zabezpieczenia o charakterze uniwersalnym. Liczebność Sił Zbrojnych zostanie utrzymana na poziomie ok. 150 tys. z podziałem na żołnierzy zawodowych, żołnierzy kontraktowej ochotniczej służby wojskowej i narodowe siły rezerwowe. Zadaniem nowo utworzonego Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, będzie m.in. kierowanie obroną terytorialną oraz obroną przed bronią masowego rażenia.

Polska przystąpiła do NAPMO - Powietrznych Sił Wczesnego Ostrzegania i Naprowadzania NATO, co - podkreśla rząd - oznacza pełną integrację narodowego systemu obrony powietrznej ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO i zwiększa możliwości kontroli przestrzeni powietrznej RP poprzez wcześniejsze wykrycie potencjalnego zagrożenia. Jako pełnoprawny członek NAPMO Polska stała się współwłaścicielem floty samolotów wczesnego ostrzegania AWACS.

Trwają dostawy wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 zakupionych od Stanów Zjednoczonych. Do końca przyszłego roku polskie Siły Powietrzne będzie miały 48 tych maszyn, obecnie 3. i 6. eskadra lotnictwa taktycznego mają 19 tych samolotów. Trwają prace nad utworzeniem w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy centrum serwisowania F-16. Rząd przypomina, że transakcji towarzyszy offset wartości ponad 8 mld dolarów.

Wojska Lądowe otrzymują kolejne partie transporterów opancerzonych Rosomak, ma obecnie 151 tych pojazdów.

Rządowa broszura zwraca uwagę, że minister obrony wprowadził jasne procedury zakupu uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Nowe wytyczne określające organizację przetargów dotyczą m.in. bezpośrednich kontaktów wojska z wykonawcami. Zamówienia dla wojska nadzoruje biuro ds. procedur antykorupcyjnych.

Publikacja wskazuje też, że Polska uzyskała zapewnienie o kontynuacji amerykańskiej pomocy wojskowej dla polskiego wojska na dotychczasowym poziomie. Toczą się rozmowy na temat zgody na umieszczenie w Polsce stacji rakiet przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Rząd przypomina też, że w październiku 2006 zostały rozwiązane Wojskowe Służby Informacyjne, a w ich miejsce powołano Służbę Wywiadu Wojskowego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, poddane silniejszemu nadzorowi premiera. (PAP)

brw/ malk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)