Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd proponuje rozwiązania mające przeciwdziałać alkoholizmowi

0
Podziel się:

W sklepach i miejscach, gdzie podawany jest
alkohol, będą umieszczane informacje o jego szkodliwości i
o zakazie sprzedaży osobom nietrzeźwym lub poniżej 18. roku życia -
zakłada projekt noweli o wychowaniu w trzeźwości i
przeciwdziałaniu alkoholizmowi przyjęty we wtorek przez rząd.

W sklepach i miejscach, gdzie podawany jest alkohol, będą umieszczane informacje o jego szkodliwości i o zakazie sprzedaży osobom nietrzeźwym lub poniżej 18. roku życia - zakłada projekt noweli o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przyjęty we wtorek przez rząd.

Zgodnie z nowelą, sprzedawca może odmówić sprzedaży alkoholu osobie, której wieku nie jest pewien, gdy ta nie chce okazać mu dowodu tożsamości.

2,5-5 tys. zł grzywny będzie grozić temu, kto sprzeda lub poda alkohol osobie poniżej 18 lat.

Kara grzywny będzie też mógł być ukarany narciarz szusujący pod wpływem alkoholu.

W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby reklamy i promocje piwa były emitowane w radiu, telewizji i kinach wyłącznie między godziną 23. a 6 (obecnie możliwe jest to w godz. 20.00-6.00).

Zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych rozszerzono na imprezy odbywające się na stadionach i innych obiektach sportowych. Obejmie on także handel obwoźny i obnośny. Dopuszczalna będzie, po uzyskaniu zezwolenia, sprzedaż napojów o zawartości do 18 proc. alkoholu podczas imprez na otwartym powietrzu.

Nowela wyklucza wydanie zezwolenia na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych przedsiębiorcy, wobec którego trwa postępowanie wszczęte w związku z prowadzeniem przez niego sprzedaży bez zezwolenia. Osoby sprzedające lub podające napoje alkoholowe bez zezwolenia będą karane zakazem prowadzenia tej działalności od 3 do 5 lat.

Zgodnie z projektem nowelizacji, zajęcia psychoterapeutyczne uzależnień i współuzależnień od alkoholu będą mogły prowadzić jedynie osoby mające certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień. Osoba ubiegająca się o uzyskanie certyfikatu powinna m.in. posiadać tytuł zawodowy lekarza lub magistra pielęgniarstwa, psychologii, pedagogiki, socjologii, teologii, resocjalizacji. Osoby z wykształceniem średnim mogą ubiegać się o certyfikat instruktora terapii uzależnień. (PAP)

bos/ malk/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)