Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął informację o współpracy z Polonią i Polakami za granicą

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek informację na temat programu współpracy z Polonią i
Polakami za granicą oraz wykorzystania środków z budżetu państwa na tę współpracę w 2012 r. -
poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął we wtorek informację na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz wykorzystania środków z budżetu państwa na tę współpracę w 2012 r. - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Jak podano w komunikacie CIR przekazanym we wtorek PAP, w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych zajmującym się wsparciem dla Polonii i Polaków za granicą, w 2012 r. do MSZ wpłynęło 201 wniosków na łączną kwotę 139,5 mln złotych. Kwota ta przekraczała ponad 2,5 razy wielkość rezerwy budżetowej przeznaczonej na ten cel.

Pozytywnie rozpatrzono 86 wniosków, w tym 69 projektów i 17 programów na łączną kwotę ponad 52,2 mln zł. Dotację w wysokości prawie 2 mln złotych otrzymał wniosek Fundacji Semper Polonia pod nazwą "Organizacja programu wsparcia finansowego dla młodzieży polonijnej studiującej za granicą".

Ponadto - według informacji MSZ - w 2012 r. placówki dyplomatyczno-konsularne realizowały 1990 projektów na kwotę ponad 24,4 mln zł, w tym: 669 projektów z dziedziny oświaty (11,1 mln zł); 1080 projektów z dziedziny kultury i sztuki (9,9 mln zł); 58 projektów z dziedziny ochrony miejsc pamięci narodowej (1,4 mln zł); 183 projekty związane z letnim pobytem dzieci polonijnych (1,9 mln zł).

Najintensywniejsze działania MSZ dotyczyły Polonii i Polaków na Białorusi, Litwie, w Niemczech oraz w państwach docelowych nowej migracji zarobkowej z Polski.

W komunikacie zaznaczono, że udało się doprowadzić (w listopadzie 2012 r.) do kolejnego zjazdu zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi połączonego z wyborem nowych władz związku. Doprowadzono także do umorzenia sprawy karnej przeciwko Andrzejowi Poczobutowi (za zniesławienie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki). Udało się również oficjalnie zarejestrować dwie małe organizacje Polaków na Białorusi - napisano.

Według MSZ przełamano także impas w kilkuletnich staraniach władz polskich o zgodę na przydzielenie nieruchomości na Dom Polski we Lwowie, obecnie załatwiane są ostatnie formalności. "W Iwano-Irkucku powstaje Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, jego otwarcie przewidziano na kwiecień-maj 2013 r. Wdrażany jest mechanizm regularnych eksperckich konsultacji polsko-ukraińskich na temat problemów mniejszości narodowych" - podkreślono w komunikacie CIR.

W komunikacie czytamy, że poprawiła się sytuacja Polaków na Litwie; Akcja Wyborcza Polaków na Litwie odniosła sukces w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych (uzyskała 8 miejsc poselskich, utworzyła własną frakcję parlamentarną, weszła w skład koalicji rządowej). "Nie obyło się bez trudnych incydentów - zbezczeszczenie Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudzkiego. Dzięki interwencji strony polskiej władze litewskie objęły to miejsce stałym monitoringiem" - czytamy w komunikacie. W 2012 r. w urzędach konsularnych złożono ok. 20 tys. wniosków o Kartę Polaka. Najwięcej na Białorusi, Ukrainie, Litwie i w Rosji. W niektórych krajach (Azja Środkowa, Kaukaz Południowy) zainteresowanie staraniem o Kartę jest mniejsze niż oczekiwano; wynika to z braku lub bardzo słabej znajomości języka polskiego i znacznych odległości od urzędu konsularnego - zaznaczono w komunikacie.

MSZ przypomniał też, że w sierpniu 2012 r. odbył się w Warszawie i Pułtusku kolejny Zjazd Polonii i Polaków za granicą, w którym uczestniczyło ok. 300 przedstawicieli środowisk polonijnych.

Z informacji opracowanej przez MSZ wynika ponadto, że o ile środowisko polskiej migracji stabilizuje się - duża jego część zakorzeniła się w nowych krajach i odnalazła się w miejscowych realiach - to spora część Polaków wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy pada ofiarą nieuczciwych pracodawców. Dlatego też w Hadze, Brukseli i Bratysławie otwarto Biura Łącznikowe Głównego Inspektoratu Pracy. W wielu państwach UE organizowane są spotkania pracowników ZUS z polskimi emigrantami.

W informacji przygotowanej przez MSZ zapowiedziano, że w 2013 roku powinien zostać przyjęty nowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Program miałby się koncentrować się na: edukacji, komunikacji, mobilizacji i promocji oraz ochronie dziedzictwa.(PAP)

mkr/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)