Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął nowe zasady pracy lekarzy sądowych

0
Podziel się:

Tylko lekarz sądowy będzie mógł wystawiać
zaświadczenia potwierdzające niezdolność lub zdolność stawienia
się na rozprawę sądową - przewiduje projekt nowej ustawy o
lekarzach sądowych, przyjętej we wtorek przez rząd.

Tylko lekarz sądowy będzie mógł wystawiać zaświadczenia potwierdzające niezdolność lub zdolność stawienia się na rozprawę sądową - przewiduje projekt nowej ustawy o lekarzach sądowych, przyjętej we wtorek przez rząd.

Obecnie zaświadczenia dla sądów wydają tzw. lekarze uprawnieni - czyli ci, którzy są na sądowej liście. W praktyce zdarzały się jednak przypadki, że podsądni składali zwolnienia od swoich lekarzy pierwszego kontaktu, czy z prywatnych klinik.

Teraz liczbę lekarzy sądowych niezbędnych w danym okręgu sądowym ma ustalać prezes sądu. On też będzie prowadzić dostępny publicznie wykaz lekarzy sądowych.

Uchwalony we wtorek przez rząd projekt określa zakres i sposób wykonywania czynności przez lekarza sądowego oraz ujednolica zasady usprawiedliwiania nieobecności uczestników postępowań cywilnych i karnych. Nowe przepisy będą miały zastosowanie również do sądów wojskowych. Według zamysłów rządu zmiany poprawią sprawność przebiegu postępowań sądowych cywilnych i karnych, a zaświadczenia wystawiane wyłącznie przez lekarzy sądowych będą wiarygodne.

Według projektu ustawy, prezesi sądów okręgowych i lekarze chcący uzyskać uprawnienia lekarzy sądowych mają podpisać umowy na świadczenie usług na terenie podlegającym danemu okręgowi sądowemu. Lekarz ubiegający się o tę funkcję musi m.in. posiadać prawo do wykonywania zawodu na terenie RP, pracować w zawodzie lekarskim co najmniej 5 lat oraz wykazać się pełną zdolnością do czynności prawnych. Nie może być karany.

Lekarzem sądowym nie będą mogły być również osoby, wobec których jest prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub skarbowe bądź postępowanie z zakresu odpowiedzialności zawodowej.

Obowiązkiem lekarzy sądowych będzie prowadzenie dokumentacji badań w formie corocznego rejestru wystawionych zaświadczeń. Będą musieli udostępniać go na żądanie prezesa sądu lub prokuratora. Po zakończeniu roku kalendarzowego, a w przypadku rozwiązania umowy niezwłocznie, rejestr będzie musiał być przekazany do właściwego sądu okręgowego, który będzie go przechowywać przez 15 lat. Za wystawione zaświadczenie lekarze otrzymają wynagrodzenie, co uregulują odrębne przepisy. (PAP)

wkt/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)