Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął nowelizację ustawy o policji

0
Podziel się:

Pozbawienie przywilejów emerytalnych i
mieszkań służbowych policjantów skazanych za korupcję lub
współpracę z gangami, zmiany we wszczynaniu postępowań
dyscyplinarnych i stypendia dla dzieci funkcjonariuszy poległych
na służbie - zakłada przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów
projekt nowelizacji ustawy o policji.

Pozbawienie przywilejów emerytalnych i mieszkań służbowych policjantów skazanych za korupcję lub współpracę z gangami, zmiany we wszczynaniu postępowań dyscyplinarnych i stypendia dla dzieci funkcjonariuszy poległych na służbie - zakłada przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o policji.

Zgodnie z nim policjanci, którzy zostali prawomocnie skazani za korupcję lub współpracę z gangami lub gdy sąd odebrał im prawa obywatelskie, będą pozbawieni mieszkań służbowych i przywilejów emerytalnych - m.in. możliwości przejścia na emeryturę po 15 latach (stosowne zapisy mają znaleźć się także w ustawie dotyczącej uposażenia emerytalnego funkcjonariuszy).

Przyjęty we wtorek projekt zakłada również zmiany we wszczynaniu postępowań dyscyplinarnych wobec tych policjantów, którzy popełnili wykroczenie. Zgodnie z nim wobec tych którzy zapłacili mandat lub grzywnę nie będzie wszczynane dodatkowe postępowanie dyscyplinarne. Postępowania - według projektu - nie będą też wszczynane w przypadkach drobnych naruszeń dyscypliny - np. notorycznych spóźnień (tak jest obecnie). Zastąpić ma je "rozmowa dyscyplinująca".

Kolejną zmianą jest zapis, zgodnie z którym dzieciom poległych na służbie funkcjonariuszy przysługuje stypendium na okres kształcenia - nie dłużej niż do 25. roku życia. Wysokość stypendium miałaby wynosić od 600 do 900 zł.

Jedną z istotnych zmian jest również powierzenie szefowi policji zadań związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem polskiej części Systemu Informacyjnego Schengen (zawierającego m.in. dane o osobach poszukiwanych). Dotąd kompetencje te należały do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Kolejną zmianą jest też możliwość wspomagania policji przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w sytuacjach kryzysowych (dotąd takie uprawnienia posiadała tylko Żandarmeria Wojskowa).

Projekt naprawia też błędy wytknięte obowiązującej obecnie ustawie w grudniu przez Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o niektóre zapisy dotyczące inwigilacji obywateli.

Według obowiązujących przepisów policjanci mogą w wyjątkowych sytuacjach (np. porwania) rozpocząć kontrolę operacyjną - podsłuch. W ciągu pięciu dniu muszą jednak uzyskać zgodę sądu na kontynuacje tych działań. Obecne regulacje dają jednak możliwość, by w razie odmowy zwrócić się do sądu o możliwość zachowania zebranych materiałów. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, takiej możliwości nie będzie a materiały trzeba będzie zniszczyć.

W projekcie nowelizacji określono też precyzyjny katalog danych (odciski palców, wycinek kodu DNA itd.), które policja może zbierać. Wprowadzono też istotny zapis, że zbiera się tylko dane niezbędne do prowadzonego postępowania. Poprzednie regulacje prowadziły do tego, że zbierano odciski palców od osób podejrzanych np. o zniesławienie.

Rozszerzony został też katalog przestępstw, do wykrycia których można zastosować kontrolę operacyjną czy prowokacje - o płatną protekcję, korupcję w sporcie i biznesie.

Projekt zakłada też dalsze ucywilnianie policji - zgodnie z jego zapisami zastępcą komendanta wojewódzkiego ds. logistyki może być wyłącznie cywil. Zawiera także zapisy, które w przyszłości mają umożliwić wprowadzenie motywacyjnego systemu płac w policji. (PAP)

pru/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)