Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt noweli dot. Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła w środę,
przedstawiony przez ministra sprawiedliwości, projekt zmiany
ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i
Prokuratury, który rozszerza zakres jego funkcjonowania o
kształcenie aplikantów sędziowskich i prokuratorskich.

Rada Ministrów przyjęła w środę, przedstawiony przez ministra sprawiedliwości, projekt zmiany ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, który rozszerza zakres jego funkcjonowania o kształcenie aplikantów sędziowskich i prokuratorskich.

Krajowe Centrum powstało 1 września i odpowiada obecnie za szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości - sędziów, prokuratorów, ich asystentów, referendarzy, kuratorów i innych urzędników resortu sprawiedliwości.

Zgodnie z nowelizacją, Centrum będzie m.in. przeprowadzać wspólny nabór na aplikację sądowo-prokuratorską, prowadzić ją oraz przygotowywać i realizować jej programy.

Nabór na aplikację, uzależniony od potrzeb kadrowych sądów i prokuratur, ma odbywać się w formie egzaminu konkursowego przeprowadzanego przez komisje powołane przez ministra sprawiedliwości na wniosek dyrektora Centrum. Jedną z form badania predyspozycji kandydatów na aplikację będzie obowiązkowy test psychologiczny. Udział w konkursie będzie płatny.

Aplikant będzie "słuchaczem" Krajowego Centrum, a nie jak dotychczas, aplikantem konkretnego sądu czy prokuratury. Dyrektor Centrum będzie musiał zwracać się do Policji o informacje na temat każdego kandydata na aplikację. W przypadku prowadzenia przeciwko aplikantowi postępowania karnego o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe oraz prowadzenia postępowania o ubezwłasnowolnienie, dyrektor będzie musiał zawiesić aplikanta w jego prawach i obowiązkach.

Wymogi, jakie będą musieli spełniać aplikanci to m.in.: posiadanie polskiego obywatelstwa, pełna zdolność do czynności prawnych, niekaralność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, ukończone studia prawnicze i tytuł magistra prawa. (PAP)

ktl/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)