Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o działalności pożytku publicznego

0
Podziel się:

Ujednolicenie zasad zlecania organizacjom
pozarządowym realizacji zadań finansowanych ze środków publicznych
oraz wprowadzenie kryterium dobrowolności przy tworzeniu
organizacji pozarządowych - takie m.in. rozwiązania zawiera
przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o
działalności pożytku publicznego.

Ujednolicenie zasad zlecania organizacjom pozarządowym realizacji zadań finansowanych ze środków publicznych oraz wprowadzenie kryterium dobrowolności przy tworzeniu organizacji pozarządowych - takie m.in. rozwiązania zawiera przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego.

"Chcieliśmy stworzyć optymalne możliwości efektywnego działania dla III sektora, czyli organizacji pozarządowych tak, aby wzmocnić rolę tego środowiska. Chcieliśmy, aby ta regulacja przyczyniła się do budowania społeczeństwa obywatelskiego" - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata podczas briefingu po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z projektem, otwarty konkurs ofert będzie stosowany w przypadku wyłaniania wykonawców wszystkich zadań publicznych. Projekt noweli określa także sytuacje, kiedy będzie możliwe wprowadzenie uproszczonego trybu wyboru organizacji lub jego zastosowanie nie będzie wymagane.

Jedna z najistotniejszych zmian dotyczy samorządów gminnych i powiatowych. Będą one mogły zlecić organizacji pozarządowej zadanie publiczne z pominięciem otwartego konkursu ofert, gdy wysokość dofinansowania lub finansowania nie przekroczy 10 tys. zł, a termin realizacji zadania 30 dni.

Administracja będzie mogła też zrezygnować z przeprowadzania konkursu m.in. w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego lub zdrowia, a także ze względu na ważny interes społeczny.

Jak wyjaśniła Kalata, w noweli zmieniona została definicja organizacji pozarządowych. "Określiliśmy bardzo jasno, że są to podmioty, które działają dobrowolnie i nie dla zysku" - podkreśliła.

Dodała, że projekt przewiduje w działalności organizacji pożytku publicznego: promocję Polski za granicą, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym oraz integrację i reintegrację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Minister pracy wyjaśniła, że projekt wprowadza też partnerstwo publiczno-społeczne. "Daliśmy możliwość utworzenia przez samorządy wraz z co najmniej dwoma organizacjami pożytku publicznego nowej instytucji. Tego typu partnerstwo przyczyni się do realizacji zadań na terenie gmin" - zaznaczyła Kalata.

Ponadto, projekt zakłada możliwość uchwalania przez samorządy nie jednorocznych, ale wieloletnich programów współpracy.

Jawności i przejrzystości funkcjonowania organizacji pożytku publicznego ma służyć przepis wprowadzający obowiązek podawania do publicznej wiadomości sprawozdań z wykorzystania 1 proc. podatku. Będą one dostępne na stronie internetowej resortu pracy. Minister pracy i polityki społecznej będzie mógł żądać od organizacji pożytku publicznego wyjaśnień dotyczących jej działalności. Chodzi m.in. o sprawy finansowe związane z dotacjami, darowiznami czy środkami uzyskanymi w zbiórkach publicznych lub przekazanymi przez podatników.

Jeśli organizacja nie przedstawi lub nie złoży w terminie sprawozdań, a nie wyjaśni na wezwanie ministra, dlaczego tego nie uczyniła, będzie on mógł wystąpić do sądu o cofnięcie jej statusu organizacji pożytku publicznego.

Projekt ustawy zakłada także, że status organizacji pożytku publicznego uzyska organizacja, która prowadzi swoją działalność co najmniej dwa lata.(PAP)

bpi/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)