Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy
o ochronie zdrowia psychicznego. Nowelizacja jest podstawą do
stworzenia nowoczesnego systemu opieki nad osobami chorymi
psychicznie bądź z zaburzeniami psychicznymi, opartego na pomocy
ambulatoryjnej i środowiskowej.

*Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Nowelizacja jest podstawą do stworzenia nowoczesnego systemu opieki nad osobami chorymi psychicznie bądź z zaburzeniami psychicznymi, opartego na pomocy ambulatoryjnej i środowiskowej. *

Znowelizowane przepisy mają stworzyć podstawę prawną umożliwiającą wydanie rozporządzenia wprowadzającego pierwszy "Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego".

Jak wyjaśnił PAP rzecznik resortu zdrowia Paweł Trzciński, obecny system polega przede wszystkim na szpitalach psychiatrycznych, w których chorzy przebywają miesiącami czy nawet latami. Mało rozwinięta jest pomoc ambulatoryjna realizowana m.in. przez dzienne domy opieki czy ośrodki terapii.

Według Trzcińskiego, Polska powinna dążyć do stworzenia takiego modelu, jaki jest w krajach Europy Zachodniej. Pacjent trafia tam do szpitala, gdzie jest diagnozowany przez specjalistę i gdzie ustalany jest sposób jego leczenia. Potem wraca do swojego środowiska i tam, w poradni, jest dalej prowadzony.

"Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego" na lata 2009- 2013 ma pomóc w ustaleniu relacji między konieczną dla chorego opieką zdrowotną a pomocą społeczną. Zadaniem programu będzie też rozpowszechnianie w społeczeństwie wiedzy na temat zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób psychicznych. Według Trzcińskiego, by oswoić społeczeństwo z tym problemem, potrzebne będą kampanie informacyjne podobne do tych, które organizowano, by upowszechnić wiedzę o szkodliwości alkoholizmu czy nikotyny.

Program na lata 2009-2013 zakłada też zwiększenie liczby ośrodków terapeutycznych, także w zakładach karnych, oraz unowocześnienie istniejących. Ponadto dodatkowe środki zostaną skierowane na rozwój poradnictwa realizowany przez centra pomocy rodzinie.

Realizacja programu wymagać będzie zatrudnienia ok. 7 tys. wykwalifikowanych pracowników, głównie psychiatrów dla osób dorosłych i dla dzieci. Problem w tym - mówi Trzciński - że specjalistów w tej dziedzinie jest coraz mniej, także coraz mniej studentów medycyny decyduje się na kształcenie w tym kierunku.

Trzciński dodał, że tworzenie nowoczesnego systemu opieki nad chorymi psychicznie czy z zaburzeniami psychicznymi jest konieczne także dlatego, że osób z takimi problemami z roku na rok jest coraz więcej. W latach 90. z poradni zdrowia psychicznego korzystało ok. 1,62 proc. ogółu społeczeństwa; 0,36 proc. było leczonych w szpitalach. W roku 2004 już odpowiednio - 3,76 proc. i 0,53 proc. W jego opinii wynika to m.in. ze zmian cywilizacyjnych, szybkiego tempa życia, przepracowania, rozpadu instytucji rodziny.

W całym kraju działa 49 szpitali psychiatrycznych; wiele z nich to tzw. molochy, nawet z tysiącem łóżek. Oprócz tego oddziały psychiatryczne mają szpitale o profilu ogólnym. (PAP)

bos/ itm/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)