Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej

0
Podziel się:

Rząd chce wydłużenia do 2009 roku terminu
dostosowania domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-
wychowawczych do nowych standardów; chce także wprowadzenia
rozwiązań mobilizujących samorządy do wdrożenia programów
naprawczych w takich placówkach.

Rząd chce wydłużenia do 2009 roku terminu dostosowania domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo- wychowawczych do nowych standardów; chce także wprowadzenia rozwiązań mobilizujących samorządy do wdrożenia programów naprawczych w takich placówkach.

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o pomocy społecznej termin realizacji programów naprawczych przez placówki opiekuńczo- wychowawcze i domy pomocy społecznej mija z końcem 2006 roku. W placówkach opiekuńczo-wychowawczych w kraju przebywa ponad 80 tys. osób.

Według projektu rządowej nowelizacji, zezwolenie warunkowe na prowadzenie domu pomocy społecznej będzie obowiązywało tylko do 31 grudnia 2009 roku. Warunkiem jest rozpoczęcie wdrażania programu naprawczego. Od 1 stycznia 2008 roku gminny ośrodek pomocy społecznej nie będzie jednak mógł kierować tam pensjonariuszy. Dla placówek opiekuńczo-wychowawczych wyznaczono termin 31 grudnia 2007 roku na przygotowanie programów naprawczych.

Wojewoda będzie mógł wydać warunkowe zezwolenie na prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej na czas realizacji programu naprawczego.

Nowelizacja zakłada również, że do dochodu rodziny nie będą wliczane kwoty pomocy na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki. W wyjątkowych przypadkach będzie można natomiast udzielać pomocy na usamodzielnienie w trakcie otrzymywania pomocy na kontynuowanie nauki. Przewidzianą w ustawie pomocą na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki zostali również objęci wychowankowie specjalnych ośrodków wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodków socjoterapii.

Nowe przepisy mają też zapewnić pełną anonimowość matce, która będzie chciała pozostawić po porodzie dziecko w szpitalu. Według zamysłu autorów projektu "powinno to zmniejszyć liczbę dzieci porzucanych w miejscach, gdzie będą narażone na utratę zdrowia, a często życia. Dodatkowym plusem tej zmiany jest to, że pozostawienie dziecka w szpitalu umożliwi przyspieszenie jego adopcji".

Projekt nowelizacji zakłada również, że cudzoziemcy, którzy stali się ofiarami handlu ludźmi, będą mogli skorzystać z pomocy społecznej pod warunkiem uzyskania wizy pobytowej lub zgody na zamieszkiwanie przez czas oznaczony. Z budżetu państwa będą także pokrywane koszty pobytu dzieci cudzoziemców w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych.(PAP)

wkt/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)