Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty

0
Podziel się:

Nowy system wynagrodzeń dla egzaminatorów,
nagrody dla wybitnych nauczycieli i wsparcie edukacji polskich
dzieci za granicą - takie m.in. zmiany zawiera projekt nowelizacji
ustawy o systemie oświaty przyjęty przez Radę Ministrów na
wtorkowym posiedzeniu.

Nowy system wynagrodzeń dla egzaminatorów, nagrody dla wybitnych nauczycieli i wsparcie edukacji polskich dzieci za granicą - takie m.in. zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przyjęty przez Radę Ministrów na wtorkowym posiedzeniu.

Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu (CIR), nowelizacja wprowadzi korzystniejsze zasady wynagradzania za przeprowadzanie sprawdzianów i egzaminów organizowanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Dyrektorzy OKE będą zawierać z egzaminatorami i nauczycielami akademickimi odrębne umowy dotyczące zakresu obowiązków i wysokości wynagrodzenia. Pozostali nauczyciele będą wykonywać te zadania zgodnie ze statutem szkoły. W przypadku nadgodzin wypracowanych w systemie tygodniowym, otrzymają oni dodatkowe wynagrodzenie za przepracowane godziny ponadwymiarowe.

W ustawie zaproponowano też nowe kryteria przyznawania nagród za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej. Kandydatów do nagrody będzie mogła zgłaszać m.in. rada rodziców.

Ponadto, w projekcie uwzględniono możliwość edukacji dzieci i młodzieży poza granicami Polski. "Nauka może być prowadzona w zagranicznych szkołach, przedszkolach lub też w placówkach oświatowych działających przy przedstawicielstwach dyplomatycznych na terenie naszego kraju. Rodzice dziecka, podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego lub chodzącego do szkoły za granicą, będą zobowiązani poinformować o tym dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Poza tym minister edukacji narodowej będzie mógł wspomagać organizacje i stowarzyszenia prowadzące za granicą zajęcia w języku polskim dla dzieci emigrantów. M.in. MEN będzie mogło delegować do pracy w tych organizacjach nauczycieli z Polski. "Projekt zakłada również zwiększenie odpowiedzialności dyrektorów szkół za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć. (...) Nauczyciel, przed rozpoczęciem pracy, będzie zobowiązany do przedstawienia dyrektorowi szkoły informacji z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającej niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie. (...) Dotychczasowe zadania straży gminnych uzupełniono o obowiązek informowania dyrektorów szkół o uczniach uchylających się od uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych" - informuje CIR.

Rząd proponuje też zmianę przepisu dotyczącego udzielania stypendiów szkolnych. Zgodnie z nim, stypendium będzie przyznawane uczniowi na okres od jednego do dziewięciu miesięcy w danym roku szkolnym. (PAP)

ula/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)