Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie paszportowej

0
Podziel się:

Ułatwienia przy wyrabianiu paszportów dla
małych dzieci i niepełnosprawnych, ograniczenie prawa do
posiadania drugiego paszportu, większy krąg uprawnionych do
paszportu dyplomatycznego - to założenia projektu zmiany ustawy
paszportowej, przyjętej we wtorek przez rząd.

*Ułatwienia przy wyrabianiu paszportów dla małych dzieci i niepełnosprawnych, ograniczenie prawa do posiadania drugiego paszportu, większy krąg uprawnionych do paszportu dyplomatycznego - to założenia projektu zmiany ustawy paszportowej, przyjętej we wtorek przez rząd. *

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, projekt zakłada, że w przypadku wyrabiania paszportu dla dzieci do piątego roku życia ich obecność nie będzie konieczna przy składaniu wniosku o wydanie paszportu oraz przy jego odbiorze. Dane zawarte w dokumencie sprawdzą rodzice lub prawnie ustanowieni opiekunowie dziecka.

Projekt przewiduje też ułatwienia dla niepełnosprawnych - osoby, które ukończyły 13 lat i z powodu niepełnosprawności nie mogą samodzielnie podpisać paszportu, byłyby zwolnione z tego obowiązku.

"Również w paszportach wydawanych osobom, od których pobranie odcisków palców nie jest możliwe, nie będzie zamieszczany obraz ich linii papilarnych. Przepis taki będzie dotyczył ludzi, którzy mają np. poważnie zniekształcone palce obu dłoni" - informuje CIR.

Ponadto projekt ogranicza prawo do posiadania drugiego paszportu. Według CIR, w praktyce prawo to było nadużywane. Dlatego doprecyzowano przepisy, zgodnie z którymi tej samej osobie będzie można wydać drugi paszport na okres 2 lat w przypadkach uzasadnionych np. względami ochrony życia i zdrowia, bezpieczeństwa państwa, poważnymi trudnościami w prowadzeniu działalności humanitarnej.

"W projekcie nowelizacji wyszczególniono wszystkie przypadki uprawniające do wydania paszportu tymczasowego. Nie będzie można go otrzymać ze względu +na potrzebę pilnego wyjazdu za granicę+. Taki powód uznano za mało precyzyjny i prowadzący do zbędnych sporów" - poinformowało CIR.

Rozszerzono natomiast krąg osób mających prawo do paszportu dyplomatycznego. Prawo do takiego paszportu mieliby zgodnie z projektem przedstawiciele najwyższej władzy sądowniczej: prezes, wiceprezes i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, pierwszy prezes i prezesi Sądu Najwyższego, a także prezesi i wiceprezesi Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Projekt zakłada też zniesienie opłaty skarbowej za wydawanie odpisów akt stanu cywilnego, potrzebnych do załatwienia formalności paszportowych. (PAP)

js/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)