Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął strategię na rzecz ochrony własności intelektualnej

0
Podziel się:

Usprawnienie działania służb państwowych, w
tym wymiaru sprawiedliwości, w celu skuteczniejszej walki z
naruszaniem praw autorskich - czyli "piractwem", zakłada przyjęta
we wtorek przez rząd "Strategia działań na rzecz ochrony własności
intelektualnej".

Usprawnienie działania służb państwowych, w tym wymiaru sprawiedliwości, w celu skuteczniejszej walki z naruszaniem praw autorskich - czyli "piractwem", zakłada przyjęta we wtorek przez rząd "Strategia działań na rzecz ochrony własności intelektualnej".

Dokument przedłożył rządowi minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski.

Cel ma zostać osiągnięty m.in. przez wzmocnienie kontroli na targowiskach i bazarach. W zwalczaniu piractwa ma też pomóc utworzenie systemu informatycznego, umożliwiającego dostęp do baz danych Urzędu Patentowego i administracji celnej.

Strategia zakłada skrócenie czasu postępowania sądowego w sprawach związanych z piractwem oraz tworzenie rozmaitych programów edukacyjnych uświadamiających, że piractwo jest przestępstwem.

Najpowszechniejszym sposobem naruszania praw autorskich i pokrewnych w Polsce jest produkcja i rozprowadzanie nielegalnych kopii nagrań i filmów oraz programów komputerowych - wynika z drugiego przyjętego przez rząd dokumentu: Raportu dotyczącego przestrzegania Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych w Polsce za rok 2005.

Do niedawna obrót nielegalnymi towarami koncentrował się na warszawskich targowiskach i innych polskich dużych miejscach targowych. Jak wynika z raportu - obecnie sprzedaż pirackich produktów wzrosła przy zachodniej granicy Polski.

W 2005 roku Straż Graniczna skonfiskowała przedmioty pochodzące z działalności przestępczej w tej dziedzinie, warte ponad 5 mln zł. Policja zabezpieczyła podrobione towary o łącznej wartości ok. 100 mln zł. oraz urządzenia do ich produkcji warte ponad 1,2 mln.(PAP)

agz/ jer/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)