Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd USA: nie jesteśmy zadowoleni z podziałów w Europie

0
Podziel się:

Przedstawiciel Departamentu Stanu
odpowiedzialny za politykę europejską USA podkreślił w
poniedziałek, że rząd amerykański nie jest wcale zadowolony z
podziałów w Europie i że chce współpracować z silną Unią Europejską.

Przedstawiciel Departamentu Stanu odpowiedzialny za politykę europejską USA podkreślił w poniedziałek, że rząd amerykański nie jest wcale zadowolony z podziałów w Europie i że chce współpracować z silną Unią Europejską.

"Nie jest prawdą, jakoby Stany Zjednoczone były zadowolone z podziałów w Europie. Popieramy silną, skuteczna i aktywną Unię Europejską. Kiedy Europa jest niepewna siebie, trudniej jest nam z nią współpracować, na przykład w sprawie walki z terroryzmem" - powiedział wicedyrektor wydziału europejskiego Departamentu Stanu, Mark Pekala.

Zdaniem niektórych obserwatorów, w ostatnich tygodniach odradza się podział na "starą" i "nową" Europę, w związku z kampanią nacisków Rosji przeciwko planom umieszczenia w Polsce i Czechach europejskiej części amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Niektóre kraje zachodnioeuropejskie, jak Niemcy, wyrażają nieufność wobec tych planów.

Pekala był głównym mówcą na konferencji na temat bezpieczeństwa Europy i stosunków transatlantyckich zorganizowanej przez waszyngtońskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Jej uczestnicy poruszali m.in. kwestię planowanej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach oraz problem bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

Przedstawiciel Departamentu Stanu potwierdził jednocześnie sprzeciw administracji prezydenta Busha wobec pomysłów tworzenia niezależnych sił zbrojnych Unii Europejskiej.

"USA nie są przeciwne tzw. wspólnej europejskiej polityce bezpieczeństwa. Uważamy jednak, że to NATO jest główną organizacją bezpieczeństwa w przestrzeni atlantyckiej" - podkreślił.

Zapytany o opinię USA na temat rosyjskich ostrzeżeń w sprawie tarczy antyrakietowej, Pekala powiedział, że "nie ma jednej reakcji rosyjskiej" na tarczę. Jego zdaniem, poszczególni przedstawiciele rządu rosyjskiego wypowiadają nawzajem sprzeczne oświadczenia w tej sprawie. Odrzucił on też zarzuty, że Waszyngton nie konsultował z Kremlem swoich planów.

W konferencji w CSIS, która trwać będzie jeszcze we wtorek, biorą udział także politycy polscy, m.in. senator Franciszek Adamczyk z PO, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej, a także była kandydatka na prezydenta z ramienia Unii Wolności, Henryka Bochniarz. W spotkaniu uczestniczą też przedstawiciele polskich kół gospodarczych.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ awl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)