Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd za zmniejszeniem w latach 2006-15 o 10 proc. liczby zachorowań na raka

0
Podziel się:

Zmniejszenie zachorowalności na nowotwory o
10 proc. i poprawa skuteczności ich leczenia jest założeniem
"Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" na lata 2006-
15 - poinformował PAP rzecznik ministra zdrowia Paweł Trzciński.
Rząd podjął we wtorek uchwałę w sprawie harmonogramu programu na
2006 rok przedstawioną przez ministra zdrowia.

Zmniejszenie zachorowalności na nowotwory o 10 proc. i poprawa skuteczności ich leczenia jest założeniem "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" na lata 2006- 15 - poinformował PAP rzecznik ministra zdrowia Paweł Trzciński. Rząd podjął we wtorek uchwałę w sprawie harmonogramu programu na 2006 rok przedstawioną przez ministra zdrowia.

W Polsce rośnie liczba chorych na raka. Obecnie jest ich ok. 120 tys. Choroby nowotworowe są przyczyną ok. 40 proc. zgonów wśród kobiet i ok. 30 proc. wśród mężczyzn w wieku 45-64 lat.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało PAP w komunikacie, że w ramach walki z chorobami nowotworowymi w 2006 roku będą realizowane m.in. programy: prewencji nowotworów złośliwych, profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego, opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe, utworzenia w Polsce systemu radioterapii onkologicznej, szkolenia lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej, poprawy jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci, rozwoju opieki paliatywnej w onkologii.

Realizacja programu potrwa od kwietnia do grudnia tego roku. Na ten cel w 2006 roku zarezerwowano środki budżetowe w wysokości 250 mln zł. W latach 2007-2008 Ministerstwo Zdrowia zamierza kontynuować wszystkie programy rozpoczęte w tym roku.

W 2006 roku ruszył Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, który ma poprawić sytuację w zakresie wykrywania i leczenia raka w Polsce. Program zakłada wydatki z budżetu państwa nie mniejsze niż 250 mln zł rocznie w latach 2006-2015. 20 proc. tej kwoty będzie przeznaczone na profilaktykę. (PAP)

eaw/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)