Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik marszałka Sejmu: trzech posłów utraciło mandaty

0
Podziel się:

(dochodzą wypowiedzi Puzy i Sosnowskiego)

(dochodzą wypowiedzi Puzy i Sosnowskiego)

14.11.Warszawa (PAP) - Trzech posłów utraciło mandaty w momencie ogłoszenia wyników wyborów samorządowych - poinformował PAP rzecznik marszałka Sejmu Szymon Ruman.

Mandaty utraciło dwóch posłów PiS: Józef Rojek, który został radnym w Tarnowie i Adam Puza, który dostał się do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz poseł PSL Zbigniew Sosnowski, który z powodzeniem kandydował do Rady Powiatu w Brodnicy.

Rojek w wyborach samorządowych bez powodzenia startował na prezydenta Tarnowa, dostał się jednak do Rady Miejskiej Tarnowa.

Rojek powiedział PAP we wtorek przed południem, że nie chce tracić mandatu posła i że wysłał w tej sprawie zapytanie do Państwowej Komisji Wyborczej. Po południu spotkał się w tej sprawie z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem. Po spotkaniu powiedział PAP, że z rozmowy z marszałkiem wnosi, że "sprawa jest już przesądzona". Podkreślił, że nadal czeka na wyjaśnienia PKW.

Adam Puza powiedział PAP, że miał "pełną świadomość", że jego wybór do sejmiku pozbawi go mandatu poselskiego. Jak wyjaśnił, jest samorządowcem: do czasu wyboru na posła był starostą ełckim, a wcześniej radnym, przewodniczącym rady powiatu i prezydentem Ełku.

Z kolei Zbigniew Sosnowski przyznał w rozmowie z PAP, że na kandydowanie do Rady Powiatu w Brodnicy zdecydował się m.in. w geście sprzeciwu wobec "tego, co się ostatnio działo w Sejmie".

"Te wielkie kłótnie, awantury, mała konstruktywność - Sejm nie pracuje merytorycznie. Zawsze był jakimś elementem politycznych decyzji, ale jednak prowadziło się w nim prace dla dobra ludzi, kraju, społeczeństwa" - podkreślił.

Sosnowski dodał, że będąc w Radzie Powiatu będzie mógł bardziej zaangażować się w sprawy regionu, który reprezentuje.

Rzecznik marszałka Szymon Ruman powiedział, że zgodnie z przepisami poseł traci mandat automatycznie w momencie ogłoszenia wyników wyborów samorządowych, ale - jak dodał - dla pewności marszałek Jurek zamówił ekspertyzę prawną w tej sprawie.

Konstytucjonaliści: prof. Piotr Winczorek i prof. Stanisław Gebethner podkreślili zgodnie w rozmowie z PAP, że z chwilą ogłoszenia oficjalnych wyników, poseł, który uzyskał mandat radnego traci mandat poselski.

Jak głosi art. 177 ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, wygaśnięcie mandatu posła następuje m.in. wskutek powołania go na stanowisko radnego rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa.

"Startował, został wybrany. Ryzykował utratę mandatu" - powiedział Gebethner. Jak dodał Winczorek, utrata mandatu jest automatyczna i wynika z mocy prawa. (PAP)

km/ och/ ann/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)