Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: "Solidarność" protestuje przeciwko ulicy im. Władysława Kruczka

0
Podziel się:

Rzeszowski region NSZZ "Solidarność"
zaprotestował w piątek przeciwko decyzji rady Rzeszowa, która
komunistycznego polityka Władysława Kruczka uczyniła patronem
jednej z ulic w tym mieście.

Rzeszowski region NSZZ "Solidarność" zaprotestował w piątek przeciwko decyzji rady Rzeszowa, która komunistycznego polityka Władysława Kruczka uczyniła patronem jednej z ulic w tym mieście.

Kruczek w latach 1956-71 był m.in. I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Rzeszowie.

"W imieniu szykanowanych i inwigilowanych przez +jedyną przewodnią siłę narodu+, którzy stracili zdrowie i życie w komunistycznych więzieniach i obozach internowania, domagamy się zmiany podjętej decyzji" - czytamy w przekazanym PAP stanowisku związkowców "Solidarności".

"W dobie, kiedy w wielu miastach zmienia się nazwy ulic, które były formą okazywania czci i szacunku dla ideologii komunistycznej, rzeszowscy radni czynią patronem ulicy członka najwyższych władz PRL, które mają na rękach krew robotników Wybrzeża 1970 r., górników z Kopalni Wujek 1981 r. Taki +patron+ być może jest odpowiedni dla Rady Krajowej SLD, której członkiem jest prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc lub radnych o rodowodzie PZPR" - podkreślili w stanowisku związkowcy.

Zgodnie z czwartkową decyzją radnych Kruczek będzie patronował ulicy w Zwięczycy (gdzie się urodził), którą 1 stycznia 2008 r. włączono do Rzeszowa.

Za przyjęciem wniosku w tej sprawie głosowało w czwartek 14 radnych klubu Rozwój Rzeszowa, popierających związanego z SLD prezydenta miasta. Czterech radnych wstrzymało się od głosu.

Przeciwko było ośmiu radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz radny Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej.

Lider rzeszowskiej "Solidarności" w latach 80., a obecnie radny miejski Antoni Kopaczewski na znak protestu nie uczestniczył w głosowaniu.

Bezpośrednio po głosowaniu radny PiS Jacek Adamowicz zapowiedział, że PiS będzie domagać się zmiany podjętej decyzji. "Naszym zdaniem, były aparatczyk PRL nie może być patronem ulicy naszego miasta" - powiedział PAP radny Adamowicz.

Według zwolenników podjęcia uchwały, Kruczek był dobrym gospodarzem województwa i dbał o rozwój miasta.

Urodzony w 1910 r. w Zwięczycy k. Rzeszowa Kruczek zmarł w 2003 r. w Warszawie. W okresie międzywojennym był działaczem Komunistycznej Partii Polski. Podczas II wojny światowej służył w Armii Czerwonej, potem organizował Polską Partię Robotniczą i Gwardię Ludowej w okolicach Rzeszowa.

Po wojnie był I sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR i PZPR w Rzeszowie, sekretarzem KW PZPR w Poznaniu i Bydgoszczy. Od 1956 do 1971 r. był I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie. Później został członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Wchodził w skład Rady Państwa, która wydała m.in. dekret o wprowadzeniu stanu wojennego.(PAP)

kyc/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)