Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samoobrona w sobotę rozpoczyna kampanię samorządową

0
Podziel się:

10.3.Warszawa (PAP) - W sobotę w Radomiu Samoobrona rozpoczyna
kampanię samorządową. Przewodniczący partii Andrzej Lepper
powiedział PAP, że hasłem kampanii będzie "Praca i Samorządność",
a jej celem - zwycięstwo Samoobrony w wyborach samorządowych.

10.3.Warszawa (PAP) - W sobotę w Radomiu Samoobrona rozpoczyna kampanię samorządową. Przewodniczący partii Andrzej Lepper powiedział PAP, że hasłem kampanii będzie "Praca i Samorządność", a jej celem - zwycięstwo Samoobrony w wyborach samorządowych.

Pomysły Samoobrony na kampanię samorządową to: ofensywa w dużych miastach, kreowanie lokalnych liderów, otwarcie się na nowe środowiska - młodzież, inteligencję i biznesmenów.

"Chcemy, tak jak w poprzednich wyborach, wygrać wybory do sejmików - mieliśmy wtedy 108 radnych i 19 proc. poparcia. Chcemy przynajmniej powtórzyć ten wynik" - powiedział Lepper. Jak ocenił, dzięki kampanii, opartej na "tysiącach" spotkań z wyborcami, Samoobrona będzie zwycięzcą tych wyborów.

Lepper powiedział, że Samoobrona chce przekonać do siebie różne grupy społeczne i dlatego - jak wyjaśnił - zamierza "uderzyć" w duże miasta, a nie "kończyć" na elektoracie wiejskim. Natomiast europoseł Samoobrony Ryszard Czarnecki zapowiedział, że na listach Samoobrony w dużych miastach pojawi się wiele "nowych twarzy, z nowych środowisk" - profesorów, lekarzy, wykładowców akademickich.

Poseł Samoobrony Mateusz Piskorski powiedział PAP, że dla każdego miasta wojewódzkiego zostanie powołany pełnomocnik, który zajmie się przygotowaniem do wyborów samorządowych. Poinformował, że część pełnomocników została już powołana - Grzegorz Tuderek (b. poseł SLD) w Warszawie, Piskorski - w Szczecinie, Bolesław Borysiuk - w Lublinie.

Pełnomocnicy mają rozmawiać z osobami na kandydatów na prezydenta miasta, burmistrza i wójta; kandydaci nie muszą być członkami Samoobrony, ostatecznie mają ich zatwierdzać władze krajowe.

Liderzy Samoobrony zapowiadają, że na szczeblu gminnym prawdopodobnie będą zawierane różnego rodzaju koalicje. "Dajemy w tej sprawie wolną rękę lokalnym liderom. Działacze w terenie lepiej wiedzą, z kim tworzyć ewentualne koalicje" - ocenił Czarnecki.

W każdym z 16 miast wojewódzkich funkcjonują zespoły, które opracowują konkretne programy dla poszczególnych miast - mają być one zaprezentowane do końca kwietnia; jest już program dla Warszawy.

Liderzy partii zapowiadają, że głównym motorem i siłą Samoobrony będą spotkania w terenie. "Naszą siłą są spotkania w miejscach, do których inni politycy boją się docierać - takie jak targowiska miejskie czy bazary" - powiedział Czarnecki.

Kandydaci Samoobrony w wyborach samorządowych będą musieli podpisywać weksle. Każdy kto zerwie z Samoobroną, będzie musiał złożyć mandat radnego, a jeżeli nie zrezygnuje - partia uruchomi weksel. "Chodzi o to, żeby nie opłacało się odchodzić do innych partii i robić jakiś głupich numerów - wyjaśnił poseł Samoobrony Janusz Maksymiuk.

Wiceszef partii Krzysztof Filipek powiedział PAP, że weksle będą podpisywać kandydaci do sejmików wojewódzkich, na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Prawdopodobnie władze partii nie będą żądać weksli od kandydatów do rad gmin i rad powiatów. "Będzie ich po prostu za dużo" - wyjaśnił Maksymiuk. Możliwe, że dla nich zostaną wprowadzone deklaracje, w których kandydaci będą się musieli zobowiązać, że będą stali na straży programu partii. (PAP)

mrr/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)