Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządowcy z regionu słupskiego o parafowaniu umowy ws. tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Źle się stało, że Polska zgodziła się na
instalację tarczy antyrakietowej - powiedział w czwartek PAP
Mariusz Chmiel, wójt gminy wiejskiej Słupsk, na terenie której ma
być zainstalowana wyrzutnia z 10 pociskami przechwytującymi.

Źle się stało, że Polska zgodziła się na instalację tarczy antyrakietowej - powiedział w czwartek PAP Mariusz Chmiel, wójt gminy wiejskiej Słupsk, na terenie której ma być zainstalowana wyrzutnia z 10 pociskami przechwytującymi.

"Jestem zaskoczony warunkami, na jakich zgodziliśmy się na instalację tarczy. Nie jest to najszczęśliwszy dzień dla regionu słupskiego. Straciliśmy teren istotny dla rozwoju gminy i dlatego będziemy się domagać od rządu pomocy w realizacji naszych zamierzeń inwestycyjnych" - wyjaśnił Chmiel.

Wójt dodał, że jeśli faktycznie dojdzie do realizacji amerykańskiej inwestycji w Redzikowie, będzie uważnie się jej przyglądał pod względem zgodności z polskim prawem. "Na pewno wystąpię o analizę oddziaływania inwestycji na środowisko" - zapowiedział.

Rada Gminy Słupsk już w kwietniu br. przyjęła uchwałę, w której sprzeciwiła się lokalizacji elementów systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. W rozmowie z PAP Mariusz Chmiel zapowiedział, że zamierza tę uchwałę realizować.

Starosta powiatu słupskiego Sławomir Ziemianowicz komentując parafowanie umowy w sprawie tarczy antyrakietowej powiedział, że "nie zamierza przypinać się do bramy, by blokować budowę instalacji, ale z pewnością będzie interweniować w przypadku niekorzystnego wpływu inwestycji na region".

"Oczekuję też od polskiego rządu rozmów z lokalnym samorządem na temat pomocy w realizacji naszych inicjatyw gospodarczych. Otrzymałem wiosną takie deklaracje, wobec czego trzymam rząd za słowo" - dodał Ziemianowicz.

Amerykańska instalacja ma być zbudowana na dawnym wojskowym lotniku w oddalonym zaledwie o 4 km od Słupska Redzikowie. Samorząd chciał stworzyć tam cywilny port lotniczy. Przedsięwzięcie to - jak wynika z zamówionego przez marszałka woj. pomorskiego w jednej z firm konsultingowych opracowania - miało być bardzo opłacalne z punktu widzenia regionu. W przypadku umieszczenia tam tarczy antyrakietowej, inwestycja raczej nie będzie możliwa. (PAP)

sibi/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)