Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządy wojewódzkie krytycznie o projekcie ustawy metropolitalnej

0
Podziel się:

Przedstawiciele samorządów wojewódzkich
krytykują rządowy projekt ustawy o polityce miejskiej i współpracy
terytorialnej. Ich zdaniem, w obecnej formie ustawa nie pomoże
rozwiązywać problemów aglomeracji.

Przedstawiciele samorządów wojewódzkich krytykują rządowy projekt ustawy o polityce miejskiej i współpracy terytorialnej. Ich zdaniem, w obecnej formie ustawa nie pomoże rozwiązywać problemów aglomeracji.

Projektowi ustawy poświęcone było piątkowe spotkanie w Katowicach zespołu do spraw metropolii, działającego przy Konwencie Marszałków Województw RP. Na najbliższym posiedzeniu konwent ma przyjąć wypracowane w piątek stanowisko w sprawie tworzonych obszarów metropolitalnych.

Zgodnie z wcześniejszym harmonogramem zakłada się, że w grudniu projekt ustawy trafi pod obrady rządu, a w styczniu - Sejmu.

Zastrzeżenia samorządowców budzi m.in. fakt, że projekt nie precyzuje kompetencji w relacjach pomiędzy zespołem miast i obszarem metropolitalnym, zarówno w dziedzinie zarządzania, jak i prowadzenia polityki rozwoju poszczególnych zespołów.

Inna wątpliwość to stworzenie w ustawie ram prawnych dla tworzenia dwóch kategorii obszarów metropolitalnych, w oparciu o różne kryteria potencjału demograficznego. Nierozstrzygnięte zostały także - według przedstawicieli marszałków - sprawy finansowania zespołów metropolitalnych.

"W opinii zespołu projekt narusza istniejący system planowania przestrzennego i ogranicza samodzielność gminy. Grozi ponadto stworzeniem kolejnej, czwartej jednostki samorządu terytorialnego" - napisano w komunikacie po posiedzeniu zespołu roboczego.

Samorządowcy dyskutowali nad najnowszym projektem ustawy, z 14 października. Wcześniej, na początku lipca rząd przedstawił zmodyfikowaną w stosunku do pierwotnych planów koncepcję projektu dotyczącego obszarów metropolitalnych. Wynika z niego, że nie będzie listy metropolii, a jedynie warunki, jakie musi spełniać dana aglomeracja, by nią zostać.

Zgodnie z planem, metropolią ma być teren, na którym "występuje intensywna zabudowa i duże zagęszczenie ludności, duży przepływ osób i towarów oraz znaczna wymiana usług".

Rząd odgórnie utworzy metropolie na obszarach, na których mieszka "ok. 2 mln osób lub więcej" przy gęstości zaludnienia przekraczającej 200 mieszkańców na 1 km kw. Oznacza to, że metropoliami zostaną aglomeracja śląska i warszawska, inne ośrodki będą mogły ubiegać się o taki status. (PAP)

mab/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)