Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Samosierra" i "Kontrym" otrzymały Grand Prix

0
Podziel się:

Słuchowisko "Somosierra" Pawła Sztarbowskiego zdobyło Grand Prix dla
najlepszego utworu radiowego, a "Kontrym" Marka Pruchniewskiego uznano za najlepszy spektakl Teatru
Telewizji Polskiej.

*Słuchowisko "Somosierra" Pawła Sztarbowskiego zdobyło Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego, a "Kontrym" Marka Pruchniewskiego uznano za najlepszy spektakl Teatru Telewizji Polskiej. *

Gala finałowa XI Festiwal Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia "Dwa Teatry" odbyła się w poniedziałek wieczorem w Sopocie. W konkursach wzięło udział 16 słuchowisk oraz 11 spektakli zrealizowanych w 2010 roku.

Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji Polskiej otrzymali twórcy widowiska pt. "Kontrym": za tekst - Marek Pruchniewski, za reżyserię - Marcin Fischer, za rolę Bolesława Kontryma "Żmudzina" - Jan Frycz, za rolę Józefa Światły - Redbad Klijnstra, za zdjęcia - Paweł Flis.

Andrzej Bart został nagrodzony w dwóch kategoriach: za reżyserię oraz za oryginalny polski tekst dramatyczny lub adaptację dla Teatru TV - spektaklu "Boulevard Voltaire". Nagrodę za zdjęcia, również do "Boulevard Voltaire", otrzymał Witold Adamek, a za scenografię - Izabela Chełkowska, za spektakl "Księżyc i magnolie" w reżyserii Macieja Wojtyszki.

W kategorii za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne jury doceniło Michała Lorenca, za muzykę do spektaklu "Wierność" w reżyserii Pawła Woldana.

Nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego przypadła Adamowi Sikorze, autorowi zdjęć do "Ausloeschung - Wymazywanie" w reżyserii Krystiana Lupy, a za montaż - spektaklu "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu" w reżyserii Janusza Dymka - Annie Dymek.

Za najlepszą aktorkę uznano Ewę Wiśniewską, za dwie role: Pani Bouvier w spektaklu "Napis" w reżyserii Wojciecha Nowaka oraz Pani Z w "Boulevard Voltaire". Nagroda za rolę męską przypadła Januszowi Gajosowi za kreację Pana R. w tym samym spektaklu.

Ponadto, jury przyznało trzy honorowe wyróżnienia aktorskie: Agnieszce Grochowskiej za rolę Pauliny w spektaklu "Boulevard Voltaire", Grzegorzowi Damięckiemu za rolę Pana Lebrun w spektaklu "Napis" oraz Leszkowi Lichocie za rolę Adama w spektaklu "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu".

Nagrody najlepszym spektaklom Teatru Telewizji przyznało jury w składzie: Halina Łabonarska, Rafał Olbiński, Zbigniew Wichłacz, Piotr Wojciechowski oraz Krzysztof Zanussi (przewodniczący).

Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego otrzymali twórcy słuchowiska "Somosierra", zgłoszonego przez Program 1 Polskiego Radia: za tekst - Paweł Sztarbowski, za reżyserię - Paweł Łysak, za realizację akustyczną - Tomasz Perkowski, za opracowanie muzyczne - Tomasz Obertyn.

Nagroda za reżyserię przypadła Tomaszowi Manowi za słuchowisko "Sex machine" jego autorstwa (zgłoszenie Programu 3 Polskiego Radia). Andrzej Bart został nagrodzony za scenariusz oryginalny słuchowiska "Boulevard Voltaire" w swojej reżyserii (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia). Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymali ex aequo: Bogumiła Prządka za scenariusz słuchowiska "Miłość korepetytora" według powieści "Balzakiana" Jacka Dehnela w reżyserii Janusza Kukuły (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia) oraz Henryk Rozen za scenariusz wyreżyserowanego przez siebie słuchowiska "Ulica" według powieści Daniela Odiji (zgłoszenie Radia Gdańsk).

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną przyznano Ryszardowi Szmitowi za realizację słuchowiska "Bóg zapłacz!" według powieści Włodzimierza Kowalewskiego w reżyserii Janusza Kijowskiego (zgłoszenie Polskiego Radia Olsztyn).

Nagrodę za muzykę otrzymali Igor Gawlikowski i Marek Otwinowski za muzykę i opracowanie dźwiękowe słuchowiska "Sex machine".

Za najlepszych aktorów w tym roku uznano Jadwigę Jankowską-Cieślak, która otrzymała nagrodę za rolę Matki w słuchowisku "Sex machine", oraz Mariusza Bonaszewskiego. Jury doceniło aktora za dwie kreacje: Edypa w słuchowisku "Król Edyp" według dramatu Sofoklesa w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz Jerzego w słuchowisku "Kiedy nie mogę uciec" Jacka Raginisa w reżyserii autora (zgłoszenia Programu 1 Polskiego Radia).

Najlepszym aktorem drugoplanowym okazał się Grzegorz Gromek za rolę Doktora Tubiełły w słuchowisku "Bóg zapłacz!".

Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymał Program 1 Polskiego Radia.

Jury przyznało wyróżnienia w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych następującym słuchowiskom: "W tych drzewach jest dużo miejsca" według tekstów Mariusza Kazańczuka w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej (zgłoszenie Polskiego Radia Lublin) oraz "Po sobie" według poezji Artura Daniela Liskowackiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza (zgłoszenie Polskiego Radia Szczecin).

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego "za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności" przyznano słuchowisku "Ulica" według powieści Daniela Odiji w reżyserii Henryka Rozena oraz spektaklowi "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu" autorstwa Janusza Dymka, Sławomira Popowskiego, Igora Sawina w reżyserii Janusza Dymka.

Zwycięzców konkursu radiowego wyłoniło jury w składzie: Grażyna Barszczewska (przewodnicząca), Wojciech Fułek, Piotr Moss, Bogusław Schaeffer i Tadeusz Skoczek.

Tegorocznemu festiwalowi "Dwa Teatry" towarzyszyły prezentacje spektakli i słuchowisk teatralnych poświęconych pamięci zmarłego w styczniu tego roku aktora Krzysztofa Kolbergera. Odbył się też przegląd przedstawień w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego, jednego z czołowych twórców radiowego teatru, który zmarł w połowie kwietnia 2011 r. (PAP)

bls/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)