Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sanepid radzi młodzieży jak ograniczać ryzyko zarażenia się meningokokami

0
Podziel się:

W związku ze zbliżającymi się wakacjami
Główna Inspekcja Sanitarna przypomina młodzieży o ryzyku zarażenia
się meningokokami i apeluje do młodych ludzi o rozsądne zachowanie.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami Główna Inspekcja Sanitarna przypomina młodzieży o ryzyku zarażenia się meningokokami i apeluje do młodych ludzi o rozsądne zachowanie.

Zakażeniu może sprzyjać przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach np. na koncertach czy dyskotekach, picie ze wspólnych naczyń, dzielenie się jedzeniem i namiętne pocałunki, a także palenie tego samego papierosa przez więcej niż jedną osobę i wciąganie narkotyków nosem przez wspólną rurkę. Ryzyko zakażenia zwiększa osłabienie organizmu, infekcje i stres.

"Chodzi o to by nastolatki wiedziały, że nie powinny pić z jednego naczynia, że jedzenie jednej kanapki przez wiele osób jest zachowaniem ryzykownym, że jeżeli przebywają na dyskotekach, gdzie jest tłok i głośna muzyka, to nie powinny krzyczeć w twarz jeden drugiemu" - wyjaśnia główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła.

Meningokoki mogą spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz wywołać posocznicę (sepsę), czyli uogólnioną odpowiedź organizmu na zakażenie.

Najbardziej narażone na zachorowania na chorobę meningokokową są małe dzieci oraz młodzież. Jedną z metod zapobiegania zachorowaniom jest szczepienie ochronne. Są one jednak skuteczne tylko częściowo ponieważ dotyczą bakterii typu C, a ok. 40 proc. zachorowań dotyczy bakterii typu B, na którą nie ma szczepionki.

Niepokój u rodziców, opiekunów czy samych nastolatków powinny wzbudzić utrzymujące się objawy przeziębienia, bóle głowy, gorączka, sztywność karku, drgawki. Natychmiastowego kontaktu z lekarzem i podania antybiotyków wymaga pojawienie się wysypki wybroczynowej.

Jak przypomina przewodnicząca Zespołu ds. Zakażeń Meningokokowych prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków, nie ma reguł, jeśli chodzi o zachorowania związane z meningokokami - zdarzają się najczęściej późną jesienią i wczesną zimą, ale występują także latem.

"Wakacje - udział w masowych imprezach, brak stałego kontaktu z lekarzem, spotkania młodzieży z różnych stron sprzyjają zachorowaniom" - wskazała.

Główny inspektor sanitarny zapowiedział w czwartek w rozmowie z dziennikarzami, że w najbliższym czasie w całym kraju prowadzona będzie kampania edukacyjna na temat meningokoków. Już teraz odbywają się w szkołach pogadanki. Spoty informacyjne mają niebawem trafić do mediów.

"GIS wystąpiła też do Episkopatu Polski by dwie niedziele przed zakończeniem roku szkolnego proboszczowie przekazali parafianom informacje na ten temat" - dodał.

W ostatnim czasie w związku z wysokim wskaźnikiem zachorowań w regionie zaszczepiono przeciwko meningokom dzieci w dwóch miastach województwa śląskiego - Bytomiu i Piekarach; wcześniej także dzieci na Opolszczyźnie.

Na początku maja głośny był przypadek 26-letniego DJ-a z Czarnego Dunajca na Podhalu, który zmarł na sepsę. Sanepid w Nowym Targu ustalał wówczas listę ok. 60 osób, które mogły mieć bezpośredni kontakt z chłopakiem. Wszyscy otrzymali wówczas profilaktycznie antybiotyki. (PAP)

ktl/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)