Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schetyna: będą comiesięczne spotkania rządu z samorządowcami

0
Podziel się:

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu będzie
spotykać się co miesiąc, na jej forum samorządowcy i władze
centralne będą pracować nad dokończeniem reformy samorządowej -
zapowiedział w środę wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu będzie spotykać się co miesiąc, na jej forum samorządowcy i władze centralne będą pracować nad dokończeniem reformy samorządowej - zapowiedział w środę wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

To główne ustalenie środowego spotkania przedstawicieli samorządów z kierownictwem MSWiA.

"Dla rządu Donalda Tuska samorząd jest i będzie partnerem. Wspólnie chcemy dokończyć tę reformę, chcemy spowodować, żeby władza była bliżej obywatela, żeby władza zawsze pamiętała, że jest dla ludzi, dla obywatela, a nie odwrotnie, jak bywało często w ostatnich czasach" - zapewniał na konferencji prasowej po tym spotkaniu Schetyna.

Spotkania w ramach komisji wspólnej będą się odbywać pod koniec każdego miesiąca.

Szef MSWiA spodziewa się, że na spotkaniach komisji nie zabraknie trudnych spraw. Według niego, w przyszłym roku powinny zapaść najważniejsze decyzje związanych z dokończeniem reformy. "Chcemy te decyzje razem z organizacjami samorządowymi przygotować i przyjąć" - podkreślił.

Schetyna dodał, że przedstawiona przez środowiska samorządowe "Deklaracja w sprawie decentralizacji państwa" może być podstawą do rozmów, ale szczegółowych nie ustaleń nie ma. "Niczego dzisiaj nie uzgodniliśmy. Zakreśliliśmy mapę problemów i umówiliśmy się na wspólną pracę, którą będziemy etapami zamykać" - zaznaczył wicepremier.

Deklaracja zawiera postulaty związane z kwestiami ustrojowymi, finansowymi, majątkowymi oraz dotyczące pozycji samorządu terytorialnego. W dokumencie podpisanym m.in. przez przedstawicieli Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich oraz Związku Powiatów Polskich znalazł się np. pomysł, by samorządy miały udział w środkach pochodzących z podatku VAT oraz podatku płaconym przez przedsiębiorstwa (CIT).

Samorządowcy postulują zmiany w finansach publicznych, które umożliwiłyby im nie tylko bieżące planowanie budżetów, ale także tworzenie wieloletnich planów inwestycyjnych. W deklaracji jest też propozycja, by samorządy przejęły nieodpłatnie m.in udziały Skarbu Państwa w regionalnych oddziałach TVP i Polskiego Radia.

Współprzewodniczący komisji wspólnej Piotr Uszok wyraził nadzieję, że do 20 stycznia strona rządowa i samorządowa ustalą katalog spraw wspólnych.

Uszok poinformował też, że na środowym spotkaniu przedstawiciele rządu "wyrazili wolę pochylenia się" nad opracowaniem standardów świadczenia usług publicznych w różnych obszarach.

Samorządowcy od dawna domagają się opracowania standardów świadczenia usług, co pomogłoby określać środki, jakie mają być przeznaczone na konkretne zadania. Główną bolączką dla władz lokalnych jest brak standardów oświatowych, czyli określenia w przepisach jak liczne mają być klasy, co z kolei przekłada się na liczbę zatrudnionych w szkole nauczycieli.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu jest forum wypracowywania wspólnego stanowiska w sprawach ważnych dla polityki rządu oraz interesów środowiska samorządowego.

W jej skład wchodzą przedstawiciele rządu i reprezentatywnych ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego: Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Gmin Wiejskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Powiatów Polskich i Konwentu Marszałków.(PAP)

stk/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)