Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schnepf: Polska przeciwna dzieleniu Traktatu Konstytucyjnego UE

0
Podziel się:

6.3. Warszawa (PAP) - Polska jest przeciwna dzieleniu obecnego
Traktatu Konstytucyjnego UE na części - powiedział minister w
Kancelarii Premiera Ryszard Schnepf. Dodał, że najprawdopodobniej
jeszcze w marcu powstanie przy Kancelarii Prezydenta zespół, który
przygotuje stanowisko Polski w sprawie eurokonstytucji.

6.3. Warszawa (PAP) - Polska jest przeciwna dzieleniu obecnego Traktatu Konstytucyjnego UE na części - powiedział minister w Kancelarii Premiera Ryszard Schnepf. Dodał, że najprawdopodobniej jeszcze w marcu powstanie przy Kancelarii Prezydenta zespół, który przygotuje stanowisko Polski w sprawie eurokonstytucji.

Jak podał w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel", francuska i niemiecka prawica prowadzą, za wiedzą kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, poufne negocjacje na temat Traktatu Konstytucyjnego UE.

Ich plan przewiduje uratowanie obecnej konstytucji europejskiej poprzez ponowne poddanie pod głosowanie we Francji i Holandii jej pierwszych dwóch części, regulujących zasady funkcjonowania wspólnoty 25 krajów oraz zawierających kartę praw podstawowych i obywatelskich.

Ponadto, do tekstu miałaby być dodana polityczna deklaracja, najprawdopodobniej o socjalnym wymiarze Europy.

Tymczasem trzecia i ostatnia część tekstu, dotycząca unijnych polityk i wspólnego rynku - miałaby zostać przyjęta przez parlamenty obu krajów. Mimo, że w ogromnej części nie zawiera nic nowego (jest powtórzeniem poprzednich traktatów), to ona wzbudziła we Francji najwięcej emocji, bo kojarzona jest z liberalizmem i wolnym rynkiem.

"To nie jest dobry zamysł" - ocenił w poniedziałek w rozmowie z PAP Schnepf. Jego zdaniem Unię stać na jednorodną i wewnętrznie spójną formułę działania. "Wówczas można pomyśleć o całościowym rozwiązaniu, a nie poprzez przestawianie pewnych elementów, przez dodatki, jakieś aneksy itp." - ocenił.

Minister nie chciał jednak szczegółowo odnosić się do propozycji francusko-niemieckich podkreślając, że są to na razie wyłącznie doniesienia prasowe. O ile one się potwierdzą - dodał - to zarówno prezydent Lech Kaczyński podczas wizyty w Berlinie, jak i premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas marcowego szczytu UE, będą mogli się do nich odnieść.

"Mogę tylko zapewnić, że ze strony prezydenta i premiera jest intencja powołania zespołu, który zajmie się szczegółowo sprawą Traktatu Konstytucyjnego UE po to, by polskie stanowisko było spójne i by mogło być przedstawione w czerwcu (podczas szczytu UE - PAP) kompleksowo" - zapowiedział.

Minister wyraził nadzieję, że zespół powstanie jeszcze w marcu. Jego zdaniem, "najwłaściwszym miejscem" dla tej grupy byłaby Kancelaria Prezydenta.

Zadaniem grupy ma być przygotowanie polskiego stanowiska tak, by było spójne i uwzględniało opinię prezydenta, premiera, parlamentu oraz polskich europosłów. Dlatego minister nie wykluczył, że - prócz ekspertów - w zespole znajdą się także politycy. Dopytywany, kto będzie wybierał ekspertów powiedział, że prawdopodobnie "taka inicjatywa wyjdzie z Kancelarii Prezydenta".

Zespół będzie również pracował nad stanowiskiem Polski w sprawie ewentualnego nowego traktatu UE. "To będzie ciało, które będzie działało permanentnie, aż do osiągnięcia porozumienia" - zapowiedział Schnepf. W jego opinii, sprawa unijnej konstytucji nie jest na tyle pilna i "żywotna", żeby decydować o niej już teraz. "Potrzebna jest troszeczkę dłuższa refleksja" - ocenił. (PAP)

agt/icz/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)