Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SdPl chce nowelizacji przepisów dot. Komisji Majątkowej

0
Podziel się:

Posłowie SdPl złożą w najbliższym czasie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy
o stosunku państwa do Kościoła katolickiego - poinformował w czwartek przewodniczący SdPL Wojciech
Filemonowicz.

Posłowie SdPl złożą w najbliższym czasie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego - poinformował w czwartek przewodniczący SdPL Wojciech Filemonowicz.

Nowelizacja ma dotyczyć przepisów regulujących działalność rządowo-kościelnej komisji majątkowej zajmującej się sprawami majątków, które zgodnie z ustawą z 1950 r. nie podlegały nacjonalizacji, gdyż nie przekraczały 50 hektarów, często jednak były odbierane.

"Chcemy uregulowania prac tej komisji w zgodzie z normami obowiązującymi w Europie Środkowej" - mówił Filemonowicz. Jak sprecyzował chodzi m.in. o możliwość odwołania się od orzeczeń komisji. Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie szef SdPl zaapelował, by politycy PO publicznie zadeklarowali, czy chcą uregulowania kwestii związanych z Komisją Majątkową.

Filemonowicz poinformował, że wystąpił do szefa MSWiA o udostępnienie protokołów z postępowań Komisji Majątkowej, w których stroną była gmina Kraków i wykazu krakowskich nieruchomości przyznanych Kościołowi w latach 2006 - 2009.

Od czwartku z inicjatywy Filemonowicza na słupach ogłoszeniowych w Krakowie rozwieszane są plakaty z nazwiskami radnych, którzy 7 października nie zgodzili się - jak chciał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski - na wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał zgodność działań rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej z konstytucją.

W głosowaniu przeciwko wnioskowi prezydenta Krakowa było 20 radnych (głównie z PiS, kilku z PO i kilku niezależnych), wniosek poparło 17 radnych, w większości z PO.

"Informujemy mieszkańców, bo taka jest rola opozycji, którzy radni głosowali przeciwko interesom miasta" - mówił w czwartek Filemonowicz. Dodał, że jeśli radni, chcieliby zmiany trybu postępowań przed Komisją Majątkową powinni się zwrócić do ministra spraw wewnętrznych i administracji, by ten zmienił rozporządzenie z 1990 r. mówiące o tym, że od orzeczeń komisji nie można się odwołać.

Wydrukowanych zostało w sumie ponad 1,5 tys. plakatów, w siedmiu wersjach odpowiadających okręgom wyborczym, z których wywodzą się radni. Od piątku ma zostać uruchomiona także strona internetowa, na której tym radnym, którzy zdaniem SdPl głosowali "przeciwko miastu" będzie można wręczyć - imiennie lub anonimowo "czerwoną kartkę".

Radny PiS Włodzimierz Pietrus nie chce komentować inicjatywy Filemonowicza. "Zobaczymy, jakie to przyniesie efekty" - powiedział PAP. Zdaniem Pietrusa, inicjatywy prezydenta Krakowa w sprawie Komisji Majątkowej mają charakter "czysto polityczny", a prezydent jest niekonsekwentny. "Z jednej strony alarmuje, że gmina traci majątek i nieruchomości w sposób nieuzasadniony na rzecz Kościoła, ale nie zauważa że Rada Miasta na jego wniosek, co jakiś czas decyduje o wydaniu z 98 proc. bonifikatą nieruchomości szpitalom czy uczelniom" - mówił Pietrus.

"Zapewne inicjatorzy tej akcji nie mają ciekawszego pomysłu na promowanie samych siebie" - powiedziała PAP radna PiS Agata Tatara.

Według radnego PO Łukasz Ostendy, "są ludzie, którzy nie maja co robić". "Gdyby trzeba było powtórzyć głosowanie, głosowałbym tak samo, bo uważam, że to, co zostało ukradzione należy zwracać. Będę się modlił za pana Filemonowicza i myślę, że potrzeba mu więcej tolerancji" - mówił PAP Osmenda.

W środę krakowscy radni przyjęli rezolucję, w której zaapelowali do parlamentarzystów o pilne dokonanie zmian w ustawach dotyczących stosunku państwa do Kościoła katolickiego oraz do gmin żydowskich. Zdaniem radnych najlepiej będzie, jeśli to parlamentarzyści zajmą się przeprowadzeniem zmian na drodze ustawowej, a nie kierując wniosek do TK, bo jeden taki wniosek - grupy posłów SLD - złożony w styczniu tego roku nie doczekał się jeszcze rozpatrzenia.

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich, by ten rozważył wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z konstytucją działań rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej.

Według władz Krakowa artykuł 78. polskiej konstytucji gwarantuje prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji administracyjnych wydanych w pierwszej instancji i przepis ten powinien być stosowany także w przypadku rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej oraz Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich, nawet jeśli toczące się przed nimi postępowania mają charakter polubowny.

Komisja Majątkowa na niejawnych posiedzeniach, bez udziału przedstawicieli gminy, przyznawała krakowskie nieruchomości m.in. opactwu cystersów i parafii Mariackiej.

Komisja Majątkowa wydała do tej pory 36 orzeczeń dotyczących znajdujących się w Krakowie nieruchomości Skarbu Państwa i 20 dotyczących nieruchomości komunalnych. Kościół chce zwrotu kolejnych ośmiu nieruchomości lub odszkodowania za nie, a roszczenia gminy żydowskiej dotyczą ośmiu kamienic.(PAP)

wos/ hp/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)