Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: informacja o udziale Polski w pracach UE w ramach prezydencji fińskiej

0
Podziel się:

Wynik prac prezydencji fińskiej w Unii
Europejskiej w większości kwestii okazał się dla Polski
satysfakcjonujący - powiedział podsekretarz stanu w Urzędzie
Komitetu Integracji Europejskiej Daniel Pawłowiec (LPR), który
przedstawiał w czwartek w Sejmie informację o udziale naszego
kraju w pracach UE w okresie lipiec-grudzień 2006.

Wynik prac prezydencji fińskiej w Unii Europejskiej w większości kwestii okazał się dla Polski satysfakcjonujący - powiedział podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Daniel Pawłowiec (LPR), który przedstawiał w czwartek w Sejmie informację o udziale naszego kraju w pracach UE w okresie lipiec-grudzień 2006.

Za szczególnie ważne dla Polski osiągnięcia prezydencji fińskiej Pawłowiec uznał m.in. przyjęcie (w grudniu 2006 r.) dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym. Wdrożenie tej dyrektywy przyczyni się, w jego ocenie, do faktycznej realizacji swobody świadczenia usług oraz zakładania przedsiębiorstw.

Głównym celem dyrektywy usługowej jest zniesienie barier w ponadgranicznym świadczeniu usług w Unii Europejskiej. Prace nad dyrektywą trwały trzy lata.

Dyrektywa przewiduje przepisy ułatwiające przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności w innym kraju UE. Zakłada uproszczenie procedur i ogranicza konieczność ubiegania się przez usługodawców o zezwolenia. Dokument wprowadza konieczność ujawniania przez państwa członkowskie wszystkich procedur, które mogą utrudniać dostęp do rynków unijnych. W praktyce z liberalizacji rynku najbardziej skorzystają firmy doradcze oraz informatyczne, którym najłatwiej jest świadczyć usługi na odległość.

Polska w okresie prezydencji fińskiej, przypomniał Pawłowiec, opowiadała się za stworzeniem europejskiej polityki współpracy energetycznej z głównymi dostawcami, opartej na zasadzie solidarności. Postulowała także dywersyfikację źródeł dostaw gazu i budowę alternatywnych dróg jego przesyłu.

"Zgodnie ze stanowiskiem Polski, państwa członkowskie UE zgodziły się co do konieczności ściślejszej współpracy między UE a Rosją oraz innymi producentami energii i krajami tranzytowymi" - powiedział Pawłowiec.

Ocenił, że inicjatywy podjęte przez prezydencję fińską w obszarze energii zaowocowały wzrostem znaczenia kwestii energetycznej w pracach UE - energetyka zyskała ważne miejsce m.in. w czasie obrad wiosennej Rady Europejskiej w marcu 2007, stała się również jednym z głównych tematów obecnej prezydencji niemieckiej.

Pawłowiec zadeklarował, że Polska docenia zaangażowanie prezydencji fińskiej (i niemieckiej) w zakończenie sporu wokół rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa i doprowadzenie do podjęcia rozmów nt. nowych podstaw współpracy między UE a Rosją. "Oczekujemy, że będzie to możliwe w najbliższym czasie" - powiedział.

Karol Karski (PiS) w imieniu sejmowej komisji ds. UE zarekomendował Sejmowi przyjęcie tej informacji.

Wyraził m.in. satysfakcję, że informacje z przebiegu kolejnych prezydencji spływają do parlamentu coraz szybciej po ich zakończeniu, co daje możliwość dyskusji w czasie realnym o bieżących kwestiach. W przyszłości - mówił, zdarzało się nawet, że informacja o udziale Polski w pracach UE za danej prezydencji spływała do Sejmu prawie niemal z rocznym opóźnieniem.(PAP)

laz/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)