Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Komisja chce opinii ws. zmian w ustawie o narkomanii

0
Podziel się:

O dodatkową opinię w sprawie projektu przewidującego odstąpienie od
ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków zwróciła się sejmowa komisja ds. zmian w
kodyfikacjach. Do przedłużenia prac nad projektem skłoniły posłów uwagi zgłoszone przez prokuratora
generalnego.

O dodatkową opinię w sprawie projektu przewidującego odstąpienie od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków zwróciła się sejmowa komisja ds. zmian w kodyfikacjach. Do przedłużenia prac nad projektem skłoniły posłów uwagi zgłoszone przez prokuratora generalnego.

W czwartek sejmowa komisja miała wyrazić swoje stanowisko w sprawie przyjętego w sierpniu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się we wrześniu.

Według zmian zaproponowanych przez resort sprawiedliwości, w pewnych okolicznościach prokurator jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

"Jeśli mamy podjąć odpowiedzialną decyzję, tym bardziej w świetle stanowiska prokuratora generalnego, musimy zasięgnąć dodatkowej opinii na temat projektu, najlepiej od osoby z tytułem profesorskim" - mówił Stanisław Szwed (PiS). Komisja przyjęła w głosowaniu jego wniosek w tej sprawie.

Niedawno komisja otrzymała stanowisko prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta dotyczący procedowanej nowelizacji. Według niego proponowana zmiana "stanowi w istocie próbę legalizacji posiadania nieznacznej ilości narkotyków w sytuacji, gdy ze względu na nieskuteczność walki z przestępczością narkotykową zasadność przyjęcia tego rodzaju rozwiązania nie znajduje uzasadnienia".

Zdaniem prokuratora generalnego wątpliwości może budzić także dopuszczenie możliwości warunkowego umorzenia postępowania wobec osób uprzednio karanych. Jak zaznaczono w stanowisku, zasadniczym celem warunkowego umorzenia jest danie szansy osobie, która po raz pierwszy weszła w konflikt z prawem.

Ponadto prokurator generalny zaznaczył, że już według aktualnie obowiązujących przepisów, w przypadku posiadania przez osobę uzależnioną nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek, można umorzyć postępowanie, jeśli "społeczna szkodliwość czynu jest znikoma".

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona powiedział PAP, że zgodnie z intencją autorów projektu, każdy przypadek osoby schwytanej z niewielką ilością narkotyków przed odstąpieniem od ścigania będzie rozpoznawany, a samo umorzenie nie będzie następowało automatycznie. W uzasadnieniu projektu zwrócono także uwagę, że proponowane przepisy nie dotyczą sytuacji znikomej społecznej szkodliwości czynu, bo wówczas "czyn nie stanowi w ogóle przestępstwa". Jak wskazano, chodzi o przypadki, w których "wymierzenie sprawcy kary uznać można za niecelowe".

W proponowanych przepisach podniesiono także m.in. maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat.

Według projektu nie będzie można reklamować środków spożywczych lub innych produktów (dopalaczy)
poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i˙środki.

Ponadto jednostki administracji rządowej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej będą mogły konfiskować substancje psychotropowe lub środki odurzające w ilości niezbędnej do przeprowadzenia badań potwierdzających popełnienie przestępstwa. Chodzi o to, aby po zatrzymaniu tych produktów, służby te mogły przechowywać próbki, na podstawie których określą, czy mają do czynienia z przestępstwem.

Marcin Jabłoński (PAP)

mja/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)