Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: modlitwa za parlamentarzystów-ofiary II wojny światowej

0
Podziel się:

Marszałek Bronisław Komorowski podczas wtorkowej ekumenicznej uroczystości
w Sejmie poświęconej pamięci ponad 300 parlamentarzystów, którzy zginęli w latach wojny i okupacji,
podkreślił, że polski parlament poniósł wówczas niebywałą stratę. Chylimy dzisiaj głowy przed
posłami i senatorami II Rzeczypospolitej - dodał.

Marszałek Bronisław Komorowski podczas wtorkowej ekumenicznej uroczystości w Sejmie poświęconej pamięci ponad 300 parlamentarzystów, którzy zginęli w latach wojny i okupacji, podkreślił, że polski parlament poniósł wówczas niebywałą stratę. Chylimy dzisiaj głowy przed posłami i senatorami II Rzeczypospolitej - dodał.

Komorowski podkreślił, że Sejm II RP był Sejmem trudnym, skomplikowanym, ze względu na wielość politycznych poglądów parlamentarzystów, ich zróżnicowanie narodowościowe, pochodzenie społeczne, wyznawane religie.

Śmierć parlamentarzystów w czasie II wojny światowej marszałek określił jako "gigantyczną stratę, którą poniosły wszystkie grupy etniczne w Polsce".

Podziękował też za przybycie członkom rodzin posłów i senatorów z okresu międzywojennego, a także przedstawicielom wyznań w Polsce za otwartość na wspólną modlitwę za parlamentarzystów.

Modlitwę ekumeniczną rozpoczął duchowny Kościoła katolickiego bp Tadeusz Pikus. "Potrzebna jest pomoc z wysoka, by móc budować pojednanie oraz autentyczny pokój między narodami" - powiedział. "O tę pomoc prosimy Pana Boga we wspólnej modlitwie" - dodał.

Obecny na uroczystości duchowny Kościoła prawosławnego ks. abp Sawa odśpiewał litanię z nabożeństwa za zmarłych.

"Kościół ewangelicko-augsburski w naszej Ojczyźnie, Rzeczypospolitej Polskiej z radością włącza się w tę modlitwę" - mówił z kolei duchowny Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Piotr Graś.

"Chcemy myśleć dziś o wszystkich posłach, senatorach, o wszystkich ludziach, ofiarach II wojny światowej, wszystkich, którzy dla sprawiedliwości i pokoju, w imię miłości do Boga i drugiego człowieka oddali swoje życie" - dodał.

Rabin pomocniczy gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Pinchas Żarczyński przypomniał, że przed II wojną światową Żydzi stanowili 10 proc. populacji Polski, a w Sejmie II RP mieli swoje partie polityczne. Rabin wyraził nadzieję na dobrą współpracę narodów polskiego i żydowskiego.

W związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej Wydawnictwo Sejmowe przygotowało publikację, w której zaprezentowane zostały sylwetki posłów II RP, który zginęli w czasie wojny. W przedmowie podkreślono, że udało się ustalić listę 296 nazwisk parlamentarzystów, którzy zginęli między wrześniem 1939 a majem 1945 roku.

Ogółem w Sejmach II RP zasiadało około 1700 posłów. Z rąk niemieckiego okupanta zginęło ok. 200 posłów, w wyniku opresji radzieckiej ponad 100. Według publikacji, spośród ok. 300 zmarłych posłów, ponad 250 było narodowości polskiej, pozostali reprezentowali mniejszości narodowe, byli to: Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i jeden Rusin.

Posłowie ukraińscy w większości zginęli z rąk radzieckich. Z posłów niemieckich, którzy opowiedzieli się po stronie niemieckiej, kilku zginęło z rąk polskich. (PAP)

kno/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)