Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Pilne zakupy dla wojska bez zatwierdzania przez rząd

0
Podziel się:

Pilnych zakupów uzbrojenia i sprzętu dla polskich wojsk za granicą mógłby
dokonywać minister obrony bez zatwierdzania tych transakcji przez rząd - przewiduje poprawka
zgłoszona do projektu nowelizacji ustawy offsetowej.

Pilnych zakupów uzbrojenia i sprzętu dla polskich wojsk za granicą mógłby dokonywać minister obrony bez zatwierdzania tych transakcji przez rząd - przewiduje poprawka zgłoszona do projektu nowelizacji ustawy offsetowej.

W środę wieczorem Sejm odesłał do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy pozwalającej na dokonywanie pilnych zakupów dla kontyngentów bez umów kompensacyjnych.

"Zapis, że Rada Ministrów musi zatwierdzać zakupy opóźnia sprawę. To nie ma sensu, gdy chodzi o życie i zdrowie polskich żołnierzy" - argumentował składając poprawkę Cezary Tomczyk (PO). Ubolewał, że nad projektem ustawy, która zawiera tylko dwa artykuły - w tym jeden o terminie jej wejścia w życie - Sejm debatuje dwa tygodnie, "w sytuacji, kiedy ta ustawa jest naprawdę potrzebna". "W czasie, kiedy toczy się ta dyskusja, w Afganistanie znów doszło do tragedii" - nawiązał do śmierci kolejnego polskiego żołnierza.

Poprawkę poparł Mieczysław Łuczak (PSL), przekonując, że decyzję powinien podejmować minister obrony, po czym przedstawić sprawozdanie Radzie Ministrów i Sejmowi.

"Chcemy poprzeć tę ustawę mając świadomość zagrożenia, jakie niesie - niezrealizowania offsetu" - zadeklarował Stanisław Wziątek (Lewica). "Mieliśmy nadzieję, że dzięki ustawie offsetowej polski przemysł zbrojeniowy otrzyma nowe technologie i stanie się konkurencyjny. Jednak jesteśmy w stanie zaakceptować to ryzyko, bo z jednej strony na szali jest zdrowie i życie żołnierzy, z drugiej interes gospodarczy" - dodał. Jego zdaniem w ustawie należałoby pozostawić przepis o zatwierdzaniu zakupów przez rząd, ponieważ - przekonywał - w pilnej sprawie Rada Ministrów nie musi czekać przepisowych 14 dni, może się zebrać natychmiast.

Poparcie projektu zapowiedziała także Izabella Sierakowska (SDPL) wyrażając nadzieję, że ustawa pozwoli na szybsze dostawy sprzętu. Przywołując opinie ekspertów wyraziła zarazem niewiarę w możność opanowania sytuacji w Afganistanie wyłącznie metodami wojskowymi; opowiedziała się za negocjacjami i budową instytucji cywilnych.

Wiceminister obrony Zenon Kosiniak-Kamysz przypomniał, że zakupy z pominięciem umów mających je skompensować inwestycjami w krajowy przemysł są dotychczas możliwe tylko wtedy, gdy żołnierze są wysyłani za granice w trybie pilnym. Z prawa tego nie można korzystać dosyłając wyposażenie już działającym kontyngentom.

Zgodnie z ustawą offsetową, jeśli wartość zakupu przekracza 5 mln euro, musi mu towarzyszyć offset. W połowie sierpnia rząd zapowiedział uproszczenie procedur związanych z zakupami wyposażenia dla żołnierzy za granicą.(PAP)

brw/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)