Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm poparł poprawki doprecyzowujące naliczanie czasu pracy lekarzy

0
Podziel się:

Sejm poparł w piątek poprawki Senatu do
nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz prawa o
szkolnictwie wyższym doprecyzowujące zasady naliczania czasu pracy
lekarzy i usuwające wątpliwości interpretacyjne.

Sejm poparł w piątek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz prawa o szkolnictwie wyższym doprecyzowujące zasady naliczania czasu pracy lekarzy i usuwające wątpliwości interpretacyjne.

Przyjęto m.in. poprawkę doprecyzowującą, że w przypadku pełnienia dyżuru w dzień wolny od pracy nie będzie obowiązku "oddawania" tego dnia wolnego w innym terminie pracownikowi, gdyż obejmują go szczególne uregulowania, zawarte w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.

Sejm poparł także poprawkę wyłączającą stosowanie przepisu Kodeksu pracy, ustalającego roczny limit godzin nadliczbowych na 150 w stosunku do pracowników, którzy wyrazili zgodę na pracę w wymiarze wyższym niż 48 godzin tygodniowo.

Ograniczeniem wobec tych pracowników będą jedynie okresy wypoczynku tygodniowego i dobowego.

Uściślono także zasady przekazywania dotacji dla uczelni.

Według noweli, lekarza lub inną osobę wykonującą zawód medyczny zatrudnioną w zakładzie opieki zdrowotnej można zobowiązać do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień, w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 4 miesiące. Aby jednak można było zobowiązać pracownika do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień, muszą być spełnione określone warunki - m.in. musi on dobrowolnie wyrazić na to zgodę na piśmie.

Nowelizacja znosi też przepis, że liczba dyżurów medycznych pełnionych przez pracownika ZOZ-u nie może przekraczać 2 tygodniowo i 8 miesięcznie. Pracodawca będzie też miał zakaz podejmowania jakichkolwiek działań dyskryminujących wobec pracowników, którzy nie wyrazili zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień.

Nowelizacja dotycząca czasu pracy lekarzy dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy UE z 2003 roku. Przewiduje, że lekarze będą otrzymywać wynagrodzenie za dyżury tak jak za godziny nadliczbowe.

Nowelizacja reguluje także kwestię podziału dotacji dla szkół wyższych, kształcących na kierunku lekarskim, lekarsko- dentystycznym, pielęgniarskim, położnictwa i fizjoterapii. Ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r. (PAP)

dom/ ura/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)