Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uchwalił nowe Prawo geologiczne i górnicze

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Głównego Geologa Kraju na konferencji prasowej w Sejmie oraz stanowisko PJN z
konferencji prasowej
#

# dochodzi wypowiedź Głównego Geologa Kraju na konferencji prasowej w Sejmie oraz stanowisko PJN z konferencji prasowej #

28.04. Warszawa (PAP) - Wpływy z opłat eksploatacyjnych i koncesji geologicznych w 90 proc. będą trafiać do gmin, a 10 proc. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - zdecydował w czwartek Sejm, uchwalając nowe Prawo geologiczne i górnicze.

W głosowaniu za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 260 posłów, przeciw było 179, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Wbrew rekomendacji sejmowych komisji: gospodarki, ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej posłowie przyjęli poprawkę zgłoszoną przez PJN, zmniejszającą wpływy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oznacza to, że wpływy z opłat eksploatacyjnych i koncesyjnych w 90 proc. będą trafiać do gmin, a 10 proc. (dotychczas 40 proc.) - do NFOŚiGW.

Poprawkę zmniejszającą przychody NFOŚiGW PJN zgłosiło na ostatnim etapie prac nad nowym Prawem geologicznym i górniczym. Klub PJN zaproponował takie rozwiązanie, by zrekompensować gminom górniczym zapisaną w projekcie zasadę, że nie przysługuje im podatek od nieruchomości od podziemnych instalacji kopalń. Tymczasem w czwartek Sejm wykreślił taki zapis i utrzymał dotychczasowe zapisy dotyczące podatku.

Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska Jacek Jezierski powiedział po głosowaniach podczas konferencji prasowej w Sejmie, że przyjęcie całej ustawy to sukces, ale błędem było wprowadzenie poprawki dotyczącej zmniejszenia środków na geologię. "Ta poprawka rujnuje system finansowania prac geologicznych. Nie może być tak, że bez wnikliwej analizy dokonuje się takiego cięcia finansowania. Są zadania w ustawie, które należy wykonywać, dlatego taka zmiana nie jest do zaakceptowania" - mówił.

"W roku 2015 będzie brakowało 340 mln zł; nie wiem, skąd te pieniądze trzeba by było wziąć na realizację zadań zapisanych w ustawie" - mówił Jezierski wcześniej w Sejmie.

Klub PJN podczas swojej konferencji prasowej przekonywał, że większe wpływy do gmin z opłat eksploatacyjnych i koncesji geologicznych to wsparcie samorządów, dzięki któremu gminy będą mogły nadrobić zaległości w infrastrukturze. Klub podkreślał, że NFOŚiGW nie wykorzystywał pieniędzy, które do tej pory trafiały do tej instytucji.

Podczas czwartkowego głosowania posłowie mówili o swoich wątpliwościach dotyczących m.in. tego, czy ustawa nie pozbawi obywateli i samorządów ich prawa do współdecydowania o deponowaniu pod ziemią CO2 i odpadów radioaktywnych.

Jezierski tłumaczył posłom, że w ustawie nie ma takich zapisów. "Ta ustawa odnośnie konsultacji społecznych i decyzji o prowadzeniu eksploatacji nic nie zmienia w stosunku do dotychczasowego stanu. (...) W Polsce nie będzie eksploatacji jakiejkolwiek kopaliny bez zgody gminy i w tej kwestii nic się nie zmienia. Ta ustawa tak samo nie zmienia nic z własnością Skarbu Państwa odnośnie gazu łupkowego" - podkreślił.

Nowa ustawa zastąpi dotychczas obowiązujące Prawo geologiczne i górnicze. Reguluje zasady wykonywania prac geologicznych, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz podziemnego składowania odpadów. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych dyrektyw regulujących warunki udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badania i produkcję węglowodorów. Udzielenie koncesji na taką działalność będzie poprzedzone przetargiem.

W katalogu kopalin, których właścicielem będzie Skarb Państwa, znalazły się węglowodory, węgiel kamienny i brunatny, rudy metali. Pozostałe kopaliny będą objęte własnością gruntową. Na poszukiwania np. wapieni, dolomitów, granitów, bazaltów, piasków i żwirów nie będą wymagane koncesje. Jedynym wymaganym dokumentem ma być decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych.

Teraz ustawa trafi do Senatu. (PAP)

aop/ her/ ago/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)