Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wydłużył termin wyboru elektorów, którzy wyłonią władze IPN

0
Podziel się:

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, do 27
listopada wydłużając termin wskazywania przez wyższe uczelnie elektorów. Mają oni z kolei wybrać
kandydatów na członków Rady IPN.

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, do 27 listopada wydłużając termin wskazywania przez wyższe uczelnie elektorów. Mają oni z kolei wybrać kandydatów na członków Rady IPN.

Zmiany w ustawie poparło 267 posłów, 144 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z marcową nowelizacją ustawy o IPN autorstwa PO - która weszła w życie 27 maja - prezesa IPN powołuje Sejm za zgodą Senatu zwykłą większością głosów. W miejsce 11-osobowego Kolegium IPN powołana ma zostać dziewięcioosobowa Rada IPN (która ma wyłonić kandydata na prezesa Instytutu po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Januszu Kurtyce).

Kandydatów do Rady IPN - tych których ma wybrać parlament - wskazuje Zgromadzenie Elektorów wyłonione przez 24 uczelnie i instytuty PAN. Spośród nich członków Rady ma wybrać Sejm (pięciu z dziesięciu kandydatów) i Senat (dwóch z czterech). Prezydent RP ma zaś wybrać dwóch członków Rady spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa (wyłoniła już kandydatów).

Dotychczas tylko kilka ośrodków naukowych wybrało elektorów. Niektóre uczelnie, z powodu sesji i wakacji, odłożyły wybór do jesieni. PO przyznaje, że wcześniejszy termin - do 27 lipca - był ciężki do spełnienia, dlatego chciała wydłużyć go o 3 miesiące. Projekt przewiduje też wydłużenie z miesiąca do dwóch termin dla Zgromadzenia Elektorów na wybór kandydatów.

PiS krytykowało m.in. niepoddanie elektorów lustracji i wskazywanie kandydatów do Rady przez środowiska sędziowskie. Partia zaskarżyła już nowelizację z marca do Trybunału Konstytucyjnego - co miał uczynić prezydent Lech Kaczyński.

Teraz dokument trafi do Senatu.(PAP)

gdyj/ wkr/ mag/

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)