Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zmodyfikował przepis o samorządowych kolegiach odwoławczych

0
Podziel się:

Członek samorządowego kolegium odwoławczego musi zostać wyłączony z
ponownego rozpatrywania danej sprawy, jeśli brał wcześniej udział w wydawaniu decyzji w tej samej
sprawie - przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, którą w czwartek przyjął
Sejm.

Członek samorządowego kolegium odwoławczego musi zostać wyłączony z ponownego rozpatrywania danej sprawy, jeśli brał wcześniej udział w wydawaniu decyzji w tej samej sprawie - przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, którą w czwartek przyjął Sejm.

Za nowelizacją głosowało 411 posłów, przeciw był jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwalona zmiana jest dostosowaniem prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W połowie grudnia ubiegłego roku TK uznał, iż dotychczasowe przepisy nieprzewidujące wyłączenia członka samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) z postępowania po wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, w sytuacji, gdy osoba ta brała udział w wydaniu zaskarżonej decyzji są niezgodne z konstytucją.

Jak wskazał TK, kiedy organem wydającym decyzję jest SKO, postępowanie nie ma charakteru instancyjnego i nie można odwołać się do wyższej instancji. W przypadku kwestionowania decyzji SKO można jednak złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek taki, jak zaznaczył Trybunał, powinien być już jednak rozpatrywany przez SKO w zmienionym składzie osobowym.

Samorządowe kolegia odwoławcze najczęściej rozpatrują sprawy dotyczące na przykład podatków i opłat lokalnych, dróg publicznych i zagospodarowania przestrzennego. SKO orzeka w składzie trzyosobowym.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu.(PAP)

mja/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)