Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował ustawę o zoz-ach

0
Podziel się:

Sejm znowelizował w środę ustawę o zakładach
opieki zdrowotnej, która reguluje m.in. zasady przekształcania i
łączenia publicznych zoz-ów.

Sejm znowelizował w środę ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, która reguluje m.in. zasady przekształcania i łączenia publicznych zoz-ów.

Za nowelizacją opowiedziało się 392 posłów, jeden był przeciwny, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Sejm przyjął także poprawkę, która przewiduje możliwość odstąpienia od sekcji zwłok osoby, która zmarła do 12 godzin po przyjęciu do szpitala, jeżeli przedstawiciel ustawowy tej osoby wyrazi sprzeciw.

Zgodnie z obecną regulacją, sekcja taka przeprowadzana jest nawet wówczas, gdy rodzina zmarłego nie wyraża na to zgody. Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia Małgorzata Stryjska (PiS) powiedziała, że o wprowadzenie tej zmiany apelowały rodziny zmarłych podkreślając, że przeprowadzanie sekcji zwłok utrudnia i opóźnia przygotowanie pogrzebu.

Nowelizacja reguluje m.in. zasady łączenia publicznych zoz-ów, nadzoru nad nimi wojewodów oraz udostępniania dokumentacji medycznej. Połączenie się zoz-ów może być dokonane nie tylko przez przeniesienie mienia jednego zoz-u na inny, ale i przez utworzenie nowego.

Nowela przewiduje także zwiększenie nadzoru wojewodów nad zoz- ami. Dyrektorzy szpitali, planujący zamknięcie jednego z oddziałów np. z powodu remontu, będą musieli zwrócić się do wojewody, by ten wydał zgodę. Ograniczona zostanie liczba instytucji, które będą mogły korzystać z nazwy; "klinika", "kliniczny" czy "uniwersytecki".

Nowelizacja porządkuje sprawy związane z nazewnictwem i rejestracją zakładów opieki zdrowotnej. Stanowi, że Centrum Medyczne Kształcenia Ustawicznego może być organem założycielskim dla zoz-ów.

Do nowelizacji włączono także zasady udostępniania dokumentacji medycznej oraz cennik za stronę wyciągu takiej dokumentacji. Jest to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2005 roku, który uznał, że zapisy ustawy o zoz-ach dotyczące dokumentacji medycznej są niekonstytucyjne.

Dokumentacja medyczna ma być przechowywana przez 20 lat, dokumentacja w przypadku zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia - 30 lat, zdjęcia rentgenowskie poza dokumentacją medyczną pacjenta - 10 lat; natomiast skierowania na badania - 5 lat. Maksymalna opłata za wyciąg lub odpis dokumentacji medycznej wynosić ma 0,0015 przeciętnego wynagrodzenia.(PAP)

dom/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)