Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja kultury przeciwko ograniczeniu zasięgu radiowej Dwójki

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu
zwróciła się w czwartek do ministra kultury o "pilne podjęcie
działań, które uniemożliwią przekazanie częstotliwości II Programu
Polskiego Radia Programowi I".

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zwróciła się w czwartek do ministra kultury o "pilne podjęcie działań, które uniemożliwią przekazanie częstotliwości II Programu Polskiego Radia Programowi I".

"Jesteśmy przekonani, że we współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej możliwy jest bardziej racjonalny podział dostępnych częstotliwości, tak by nie była łamana ustawa o radiofonii i telewizji, w której wymienia się cztery programy radia publicznego" - napisano w dezyderacie do ministra kultury.

"Odebranie częstotliwości II Programowi redukuje jego zasięg do 30-40 procent, co nie jest zgodne z ustawą" - podkreśliła komisja w piśmie do ministra.

Dodano w nim, że radiowa Dwójka jest "jedynym w Polsce programem poświęconym wysokiej kulturze" i jako taki "powinien być przedmiotem szczególnej troski zarówno zarządu Polskiego Radia, jak i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

Komisja przyjęła dezyderat na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zabierał już głos w sprawie zmniejszenia zasięgu Dwójki. W liście przesłanym w tym tygodniu do prezesa radia Krzysztofa Czabańskiego napisał m.in., że zamiana częstotliwości programów I i II Polskiego Radia odbędzie się ze stratą dla słuchaczy Dwójki. Jego zdaniem, ograniczenie zasięgu tego programu będzie oznaczać dla wielu z nich "utratę dostępu do audycji o tematyce kulturalnej, która nie jest obecna w ofercie nadawców komercyjnych".

W odpowiedzi na list ministra, prezes Czabański poinformował w czwartek, że przekazanie niektórych częstotliwości Dwójki Programowi I jest konieczne, ponieważ nie można dłużej bezczynnie obserwować spadku słuchalności Programu I.

Czabański napisał, że przy - stwierdzonym przez KRRiT - braku nowych częstotliwości, jedynym rozwiązaniem jest rekonfiguracja częstotliwości, jakimi obecnie dysponuje Polskie Radio. W ten sposób Jedynka będzie odbierana przez ponad 90 proc. mieszkańców Polski. Stanie się to jednak kosztem dwóch innych programów - o ok. 10 proc. zmniejszy się możliwość odbioru Programu II i o ok. 20 proc. - Programu 4 - "Radia Bis".

"Dotychczasowe audytorium Jedynki to ok. 5 mln słuchaczy. Zwiększając możliwość odbioru Programu I zwiększymy tym samym liczbę (nie w skali tysięcy, a milionów) odbiorców codziennych spektakli Teatru Polskiego Radia, słuchaczy emitowanych w Programie I powieści i poezji, publicystyki kulturalnej i muzyki, również muzyki poważnej. Trzeba złej woli, by nie dostrzec w naszych działaniach troski o jak najszersze upowszechnianie dziedzictwa kultury" - napisał prezes radia do ministra kultury.

Radiowa Dwójka to stacja w całości poświęcona tzw. kulturze wysokiej. Na jej falach usłyszeć można muzykę klasyczną, folkową, jazz i piosenkę literacką.

W ostatnim czasie przeciwko zmniejszeniu zasięgu Programu II Polskiego Radia protestowały stowarzyszenia twórcze w tym m.in.: Konferencja Filharmonii Polskich i Orkiestr Symfonicznych, Polski PEN Club, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków SPAM, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów Polskich. (PAP)

js/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)