Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seminarium na temat prywatyzacji skierowane do Białorusinów

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że Polska, która z sukcesem
przeprowadziła transformację ustrojową, może być dobrym wzorem zmian dla Białorusi. Sikorski
uczestniczył w poniedziałek w spotkaniu na temat prywatyzacji skierowanym do Białorusinów.

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że Polska, która z sukcesem przeprowadziła transformację ustrojową, może być dobrym wzorem zmian dla Białorusi. Sikorski uczestniczył w poniedziałek w spotkaniu na temat prywatyzacji skierowanym do Białorusinów.

Spotkanie, które potrwa do wtorku, pt. "Prywatyzacja i prywatna przedsiębiorczość na Białorusi. Możliwości międzynarodowego wsparcia" organizowane jest przez MSZ, Fundację Solidarności Międzynarodowej, Giełdę Papierów Wartościowych i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

Gościem poniedziałkowego seminarium był unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Fuele. Udział wzięli także m.in. przedstawiciele białoruskiej opozycji, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Komisji Europejskiej.

Przed rozpoczęciem debaty Sikorski powiedział, że "celem seminarium jest pokazanie, że mamy pozytywną agendę dla Białorusi".

Minister wyraził nadzieję, że kiedyś nastąpi taki dzień, gdy Białorusini sami będą mogli określać swoją politykę, także politykę ekonomiczną. "Wówczas Polska i Unia Europejska przyjdzie im z pomocą. Oni oczywiście sami będą rządzić swoim krajem i chcielibyśmy, aby byli do tego przygotowani. I temu służy dzisiejsze seminarium" - podkreślił Sikorski.

Jego zdaniem, Polska - jako kraj, który z sukcesem przeprowadził transformację ustrojową - jest dobrym modelem dla Białorusi. "Jeśli Białoruś tak sobie będzie życzyła, my możemy jedynie służyć dobrym przykładem" - mówił.

Sikorski zaznaczył, że Polska nadal jest krajem, który najwięcej pomaga Białorusi i na który Białoruś najbardziej może liczyć. "Jesteśmy krajem, który chciałby przywrócić pełen dialog pomiędzy władzami białoruskimi a UE, gdy tylko będą spełnione podstawowe warunki polityczne" - mówił.

Zapowiedział, że kolejne takie seminaria będą odbywały się w innych krajach Unii, a może - jak powiedział - "jak Bóg da" także na Białorusi.

Wydarzenie jest organizowane w ramach nowego instrumentu UE wobec Białorusi - Europejskiego Dialogu na rzecz Modernizacji. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

joko/ stk/ eaw/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)