Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat: Marszałek wręczył nagrody Fidelis Poloniae

0
Podziel się:

Redaktor naczelny kwartalnika "Znad Wilii"
Romuald Mieczkowski i Europejska Unia Wspólnot Polonijnych
otrzymali tegoroczne nagrody Fidelis Poloniae.

Redaktor naczelny kwartalnika "Znad Wilii" Romuald Mieczkowski i Europejska Unia Wspólnot Polonijnych otrzymali tegoroczne nagrody Fidelis Poloniae.

Statuetki, przyznawane za budowanie trwałych więzi między krajem a środowiskiem Polonii wręczył we wtorek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz na zakończenie XVI Światowego Forum Mediów Polonijnych.

Mieczysław Mieczkowski otrzymał nagrodę za "poświęcanie wiele miejsca współpracy polsko-litewskiej i problematyce wschodnich sąsiadów Polski oraz za organizację wystawy sztuki i imprez kulturalnych w zakresie współpracy polsko-litewskiej". Od 2000 roku jest prezesem Stowarzyszenia "Inicjatywa na Rzecz Rozwoju Kultury +Znad Wilii+".

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych została uhonorowana za "15 lat działalności na rzecz integracji i wzmocnienia europejskiego ruchu polonijnego".

Celem organizacji jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego przez europejską Polonię, reprezentowanie jej europejskiej wobec Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, innych struktur europejskich i międzynarodowych oraz władz i organizacji polskich. Prezydentem Unii jest Tadeusz Adam Piłat ze Szwecji.

Nagrody marszałka Senatu odebrali też laureaci konkursu dla polskich i polonijnych dziennikarzy pt.: "Polacy na ścieżkach świata - blaski i cienie emigracji". Celem konkursu było "pokazanie problemów i potrzeb, zwłaszcza najmłodszej polskiej emigracji poprzez pryzmat losów pojedynczego człowieka i jego rodziny, poznanie motywów i kosztów społecznych emigracji".

I nagrodę otrzymała Agata Lewandowska za pracę pt. "Dobry, bo (trochę) polski Łukasz Podolski" opublikowaną w "Kontaktach".

II nagrodę zdobył telewizyjny film dokumentalny w reżyserii Marka Maldisa za pracę pt. "Lekcja angielskiego" emitowanego w TVP Polonia, TVP Warszawa oraz Programie 1 TVP.

Dwie III równorzędne nagrody otrzymały: Małgorzata Białecka za pracę "Nie jestem tutaj żeby się dorabiać" opublikowaną w tygodniku "Nowy czas" i Elżbieta Gargała za pracę pt. "Emigranci" opublikowaną w "Tygodniku wałbrzyskim". Ponadto zostały też wręczone dyplomy i wyróżnienia.

Nagroda Fidelis Poloniae po raz pierwszy została wręczona w 1999 r. Nagrody przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą: członkowie zarządu Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią i laureaci nagrody z ubiegłych lat.

Wręczenie statuetek Fidelis Poloniae było ostatnim akcentem trwającego od 10 września XVI Światowego Forum Mediów Polonijnych, w którym uczestniczyło 150 dziennikarzy z 30 krajów.

Marszałek Senatu, zwracając się do uczestników Forum podkreślił, ze jest ono miejscem spotkania dziennikarzy polonijnych z innych i służy wymianie doświadczeń. Dodał, że jest ono okazją do zapoznania się ze współczesną Polską. "Forum jest naszą wspólną sprawą i dlatego tez Senat będzie je popierać i wspierać" - zaznaczył Borusewicz.

Honorowa prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Helena Miziniak w Wielkiej Brytanii, dziękując za przyznaną Unii nagrodę powiedziała, że na to wyróżnienie pracowali przez 15 lat (od momentu założenia). Wyraziła radość, że ich ciężka praca i trud został zauważony i doceniony. Poinformowała jednocześnie, że obecnie Unia skupia 41 organizacji polonijnych z 29 krajów. Dodała, że obecnie przy Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych powstała Niezależna Organizacja Polonijnej Młodzieży, która skupia głównie młodą polską emigrację.

Pierwsze spotkanie dziennikarzy polonijnych odbyło się we wrześniu 1993 r., nosiło wówczas nazwę Światowe Forum Prasy Polonijnej. Dwa lata później poszerzono ten krąg o przedstawicieli radia i telewizji. Organizatorem spotkań dziennikarzy jest Małopolskie Forum Współpracy z Polonią.(PAP)

skz/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)