Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat w sprawie otwarcia rynków pracy w "starych" państwach UE

0
Podziel się:

16.3.Warszawa (PAP) - W czwartek Senat zwrócił się do parlamentów
i rządów 15 państw Unii Europejskiej "o podjęcie działań i decyzji
znoszących wszelkie ograniczenia w dostępie do rynków pracy" dla
obywateli krajów przyjętych do UE w 2005 roku.

16.3.Warszawa (PAP) - W czwartek Senat zwrócił się do parlamentów i rządów 15 państw Unii Europejskiej "o podjęcie działań i decyzji znoszących wszelkie ograniczenia w dostępie do rynków pracy" dla obywateli krajów przyjętych do UE w 2005 roku.

W uchwale przyjętej jednogłośnie Senat zwrócił uwagę, że dotychczasowe doświadczenia oraz prognozy migracyjne jednoznacznie pokazują, iż "otwarcie rynków pracy przez kolejne państwa UE nie spowoduje nowych znaczących przemieszczeń pracowników, a ewentualny wzrost migracji byłby pozytywny zarówno dla starych, jak i nowych państw członkowskich".

Według Senatu, przepływ pracowników sprzyja umacnianiu więzi pomiędzy obywatelami UE oraz usuwaniu uprzedzeń i negatywnych stereotypów narodowych.

Uchwała podkreśla, że otwarcie rynków pracy w "starych" państwach UE dla obywateli nowych państw członkowskich, będzie "urzeczywistnieniem fundamentalnych wolności w zakresie swobody przepływu osób i pracowników gwarantowanych wszystkim obywatelom UE".

"Senat RP podkreśla jednocześnie, że zniesienie wszelkich istniejących ograniczeń w dostępie do rynków pracy zarówno przez stare państwa UE, jak i państwa nowe, będzie działaniem na rzecz pogłębiania jedności Europy i zwiększania konkurencyjności Europy w świecie, zgodnie z postanowieniami Strategii Lizbońskiej" - głosi uchwała.

Uchwała przypomina, że 30 kwietnia 2006 r. upływa pierwszy etap obowiązywania przepisów przejściowych w zakresie swobodnego przepływu pracowników w krajach UE, wprowadzonych po jej rozszerzeniu w 2004 r.

W uchwale czytamy, że doświadczenia Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji - państw, które zdecydowały się w 2004 r. otworzyć własne rynki pracy dla obywateli nowych państw - "potwierdzają opinie o wzajemnych korzyściach, będących efektem podejmowania pracy i działalności gospodarczej przez obywateli tych państw na ich terenie".(PAP)

alz/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)